Rozhořel se spor mezi Saúdy a Katarem kvůli Íránu

Bloomberg. Arabské divadlo jednoty s prezidentem Donaldem Trumpem v Saúdské Arábii právě skončilo, informovala agentura Bloomberg. Došlo ke sporu mezi zeměmi Perského zálivu ve vztahu k Íránu.

Prezident Trump Írán v Rijádu jednoznačně obvinil ze sponzorování a podpory terorismu ale Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty následně obvinily Katar z toho, že se snaží podkopat snahy o izolaci Íránu. Katarský šejk Tamim bin Hamad Al Thani čelí útokům novin, kleriků, a dokonce i celebrit. Dokonce byl obviněn z toho, že bodl nůž do zad protiíránské koalici.

Saúdi a Spojené emiráty se snaží pod dojmem Trumpovy návštěvy potlačit opozici, která by narušila jednotu fronty proti Íránu a jeho vlivu na Blízkém východě. Obě země také tlačí na Katar, aby přestal podporovat islamistické hnutí jako je Muslimské bratrstvo a Hamas.

Vznikající spory mezi zeměmi Perského zálivu přinášejí pak podle Bloombergu investiční risky a poškozují trhy.

Současná krize vznikla poté, co katarská tisková agentura zveřejnila slova katarského šejka, který kritizoval rostoucí protiíránské postoje. Následně byl tento komentář rychle smazán a ze slov obviněni hackeři. Což ale nezastavilo saúdská média i ty ve Spojených emirátech zamířit kritiku na Katar. Tu navíc podpořil telefonát katarského šejka s prezidentem Íránu Hassanem Rúháním o víkendu.

Katar s Íránem sousedí a sdílí jedno z největších plynových polí. Další země Perského zálivu potom vidí politiku Kataru vůči Teheránu jako příliš měkkou. Saúdi se snažili využit návštěvy prezidenta Trumpa k tomu, aby posílili svojí protiíránskou kartu a zatlačili na Katar.

Podle odborníků je přitom současný tlak bezprecedentní a načasovaný. Saúdská Arábie a Spojené emiráty nechtějí od Kataru nic jiného než plné podřízení, sdělil Bloombergu Mehran Kamrava z univerzity v Georgetownu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.