Nový prezident Jižní Koreje nařídil vyšetřování umístění amerického THAAD v zemi

Reuters. Jihokorejský prezident Mun Jae-in vyslal do Washingtonu svého poradce jako součást snahy o to uklidnit klíčového spojence Jižní Koreje, že země neustoupí z rozhodnutí hostit americký obranný systém THAAD na svém území.

Mun také ale nařídil vyšetřování nejasností, které kolem systému a rozmístění dalších čtyř spouštěčů pro THAAD, který je nyní instalován v kontextu nárůstu obav ze Severní Koreje.

Nový prezident během kampaně slíbil, že bude revidovat toto rozhodnutí a označil za šokující, že o instalaci dalších komponentů nebyl informován. Rozhodnutí o umístění celého protiraketového systému USA na území Jižní Koreje padlo v době předcházející vlády. Mun nyní argumentuje, že vyšetřování nesouvisí s ničím jiným, než s domácí politikou a nemá vliv na spojenectví s USA.

Jako problém se ukázalo, že ministerstvo obrany Korejské republiky ve svých zprávách pro prezidenta opomenulo zmínit konkrétní počty komponentů systému, který je v zemi umístěn.

Celé vyšetřování má nicméně zahraničněpolitický kontext. Nový prezident Mun se chystá na setkání s americkým protějškem během měsíce června. Zároveň po jeho nástupu došlo k snížení napětí mezi Jižní Koreou a Čínou. Právě Čína umístění systému THAAD v zemi kritizuje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.