Trump může čelit odporu federálních států i měst v souvislosti s Pařížskou dohodou

AP. Pokud se prezident Donald Trump rozhodne odstoupit za USA od Pařížské dohody o klimatu, nebude to znamenat, že její závazky nebudou naplňovat některé federální státy či americké komunity, píše agentura AP.

Desítky federálních států a měst plánují snižovat emise skleníkových plynů a najít řešení pro rostoucí teploty na planetě. Existují i plány dělat víc. V levicově orientovaných místech USA je to považováno za dobrou politiku. A dokonce i v těch státech s republikánskou většinou za dobrý byznys.

Nejistotu ale přináší dramatická změna federální politiky, která by měla vliv na financování státních a lokálních iniciativ. To platí hlavně pokud Kongres tyto fondy opravdu omezí, jak to Trump chce.

Více než dvacet federálních států už splnilo základní podmínky Clean Power plánu administrativy prezidenta Obamy, který se snažil o omezení emisí karbon dioxinů. U celkem 40 federálních států směřuje k cíli stanoveném k roku 2030 a 35 z nich splňuje požadavky k roku 2022, což se konkrétně týká přechodu od uhlí k plynu.

Podobně se snaží řada amerických velkoměst změnit situaci s emisemi. Patří k nim například Chicago, které do roku 2025 chce, aby byly jeho veřejné budovy zásobované jenom energii z obnovitelných zdrojů. A v USA je řada dalších měst, která se o tyto změny s ohledem na klimatickou změnu snaží.

Ty federální státy a města s vedením, které se silně orientuje na problémy klimatické změny, tvrdí, že se Trumpovi postaví na odpor a budou pokračovat. Příkladem je ekonomicky i demograficky silná Kalifornie, která slovy jejího guvernéra bude pokračovat v redukování znečišťování planety a bude k tomu používat svoje spojenectví s Mexikem, Čínou a dalšími zeměmi. Guvernér Kalifornie Jerry Brown řekl AP, že Trump je v této otázce nejen proti Číně, zbytku světa ale také proti vědě.

Jsou tu také hlasy, které připomínají, že přes veškerou snahu, státy i města nedělají dost a že pokud federální centrum ekologickou agendu opustí, ztratí řada z nich zájem.

Podle Barry Rabe, který je profesorem veřejné politiky na Univerzitě v Michiganu, půjde v situaci, kdy centrum a federální státy vidí věci jinak, o test. Ten ukáže, zda federální státy budou schopny odolat federálnímu tlaku.

Podle posledních informací má Donald Trump svoje rozhodnutí o stažení nebo nestažení z Pařížské dohody oznámit dnes, ve čtvrtek.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.