Brazílie se zdvihá z recese po rekordní úrodě sóji

Financial Times. V zemi panuje ovšem velké politické riziko, napsaly dále noviny Financial Times o posledním vývoji v největší jihoamerické zemi. 

Brazílie se sice v prvním čtvrtletí dostala z recese, ale politická nestabilita je stále ohrožujícím faktorem.

Prvotní čísla ukazují, že brazilská ekonomika vzrostla o jedno procento, což je kontrast oproti předchozím osmi kvartálům poklesu. Hlavním motorem byl zemědělský sektor s růstem 13,4 % a to především díky rekordní úrodě sóji. Růst byl ihned použit prezidentem Michelem Temerem, aby si zajistil podporu. Snaží se podpořit svou legitimitu tím, že vyvedl zemi z nejhorší recese v historii.

V prvním čtvrtletí ale nedošlo podle analytiků k zásadní změně, jen prostě k rekordní úrodě. Očekávají ve druhém čtvrtletí opět pokles.

Čísla z prvního čtvrtletí navíc pocházejí z období před skandálem s úplatky, do něhož je zapletený současný brazilský prezident. Jeho skandál pozitivní vývoj bezesporu ohrozí. Jsou zde pochyby, vnímané investory, že by není pravicová vláda byla schopna protlačit reformu penzí, která je vnímána jako klíčový prvek ke snížení deficitu.

Brazilská centrální banka dále snížila úrokové sazby, ale je možné, že tento proces snižování zpomalí, právě kvůli značné politické nestabilitě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.