Moldavský prezident na adresu členství v EU: „Proč se snažit dohnat vlak, který ztrácí vagóny?“

Reuters. Prezident Moldavska Igor Dodon v pátek řekl na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě, že jeho země není v současné formě připravená na vstup do Evropské unie.

Dodon zpochybnil smysl členství poté, co z Unie vystupuje Velké Británie. Dodon řekl konkrétně, že „Obyčejní lidé se ptají velmi často sami sebe: Proč se snažit dohnat vlak, který ztrácí vagony.“

Dodon patří mezi moldavské politiky, kteří obhajují orientaci země  vedle EU také na Rusko, zatímco současná vláda dává přednost euroatlantickému směřování země. Mezi Moldavskem a Ruskem došlo na začátku týdne k diplomatické roztržce.

Moldavská vláda vyhostila ze země pět ruských diplomatů a Rusko reagovalo stejně. Moldavský prezident se i přes to petrohradského fóra zúčastnil a krok vlády kritizoval.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.