Bloomberg: Trumpova izolace roste, ale podporu svých voličů neztrácí

Přečetli jsme: Komentář Bloombergu sleduje důsledky Trumpova čtvrtečního odstoupení od dohody o klimatu: podle něj ztrácí Trump spojence nejen za mořem, ale také doma.

Rozhodnutí odstoupit od dohody o klimatu nechává Trumpa víc izolovaného než kdy před tím. Lídři evropských zemí řekli ne k novému vyjednávání dohody, na Wall Street se ozval CEO Goldman Sachs a tweetoval, že rozhodnutí je špatné pro svět. Elon Musk, šéf Tesla Inc. a také Bob Iger Walt Disney Co. rezignovali na svoje posty v poradní radě Bílého domu na protest.

Dokonce i starosta Pittsburghu, na který se Trump  při oznámení rozhodnutí odvolával, slíbil dodržovat dohodu z Paříže.

V kontextu pokračujícího vyšetřování ruských vlivu na Trumpovu kampaň Trump nyní riskuje izolaci, která mu nepomůže v řešení hlavních cílů domácí politiky: v daňové reformě a také ve zdravotní reformě. Také neposílí jeho postavení ve vztahů ke stále více válečnické Severní Koreji, myslí si Jennifer A. Dlouhy v komentáři pro Bloomberg.

Dramatická změna

Jedná se o dramatickou změnu po 133 dnech v úřadě. Představitelé byznysu se už nebojí prezidentových tweetů a zahraniční lídři přešli od pokusů se domluvit k přímé konfrontaci, píše dále. Doposud budily tweety prezidenta obavy a například Angela Merkelová se při návštěvě ve Washingtonu snažila najít optimistickou notu s Trumpem.

Po Trumpově oznámení o odstoupení od dohody vydala firma Ford vydala prohlášení, že věří v klimatickou změnu a je připravená redukovat emise ze skleníkových plynů. Její CEO se s Trumpem rozešel už ohledně migračních dekretů a firma v Mexiku, přes Trumpovu kritiku, zaměstnává 7 tisíc lidí.

V Evropě se postoje také změnily. Francouzský prezident Macron si s Trumpem podával ruku tak, že šéfovi Bílého domu zbělaly klouby a Macron s ním celou dobu mluvil jenom francouzsky. S premiérkou Velké Británie potom volně přešel do angličtiny. Angela Merkelová řekla po zkušenostech z jednání v NATO a G7, že Evropa musí vzít osud do svých rukou.

Zatímco v USA sílí hlasy, které vidí politiku Amerika na prvním místě jako ohrožení strategické a morální pozice USA, Trumpovi voliči se od prezidenta neodvrátili. Mezi republikány má 87% podporu a hodnocení jeho práce spadlo od inaugurace jen velmi málo, ze 45 % na 41 %. Také republikánští lídři v Kongresu prezidenta podporují a jeho rozhodnutí chválili.

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.