Italská politická scéna: Možné předčasné volby?

Financial Times. Dobré vyhlídky protestního hnutí Pěti hvězd vyvolávají úzkost a nejistotu, píší noviny Financial Times. Možnost předčasných italských voleb je v ekonomických kruzích chápana jako katastrofa. Matteo Renzi, bývalý premiér, který obhájil funkci předsedy strany Partito democratico (sociálnědemokratická strana Itálie), dal totiž překvapivě najevo preferenci pro předčasné volby na podzim, zhruba v době jako se budou konat německé.

Předčasné volby ovšem nejsou jisté – vše totiž bude záležet na dohodě s opozičními stranami směřované ke změně volebního systému. Následuje rozpuštění parlamentu, které by musel podpořit prezident, který je ovšem k plánu skeptický.

Politické a finanční obavy ovšem rostou, neboť euroskeptické hnutí Pěti hvězd se drží po boku Demokratické strany (PD). Načasování by mohlo být kritické i proto, že by se na podzim mohlo sejít s rozpočtem Itálie – který by asi Brusel moc nepotěšil – a také s možným ukončování programu kvantitativního uvolňování centrální bankou.

Investoři si po zvolení Macrona oddechli, ale předčasné volby v Itálii by ukázaly, že tato úleva nebude trvat dlouho. Itálie ovšem zvažuje německou inspiraci poměrného systému. V takovém případě by Hnutí pěti hvězd nesestavilo koalici, ani kdyby s 29 % v průzkumech volby vyhrálo.

Ale ani PD nemusí mít snadnou situaci v tvorbě koalice. Partnerem by mohla být Forza Italia, pravicová, vedená Berlusconim. Mohlo by trvat dlouho vůbec vládu sestavit, podobně jako ve Španělsku.

Někteří vidí v předčasných volbách šanci, aby spolu s „Merkelovou a Macronem seděli u návrhů změny eurozóny.“ Někteří vidí riziko čekání spočívající ve finančních problémech Itálie. Itálie nyní revidovala výsledky ekonomiky za první čtvrtletí směrem nahoru, ale i tak zůstává nezaměstnanost vysoká. Možnost předčasných voleb navíc rozděluje vládu.

Současný premiér Gentiloni má plné ruce práce s implementací zákonů – tradiční italská slabost -a také řeší krizi italských bank, ocelářů a AlItalia.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.