Nepravděpodobný románek EU a Číny v případě klimatu

Financial Times. Různé motivace vytvoří napjatý vztah, komentují páteční jednání Číny a EU Financial Times. Čína a EU v pátek uzavřely komuniké o celé řadě témat. Financial Times uvádějí, že jak EU a Čína vystupují proti protekcionismu, ale pod tím slovem míní různé věci. A ve strategických otázkách se neshodou.

Jak tedy započal tento románek? Především na tom má zásluhu Donald Trump, který zanechal na setkání G7 a NATO takový „dojem“, že Merkelová prohlásila, že Evropa musí vzít osud do svých rukou.

Sdíleným zájmem EU a Číny se, po oznámeném vystoupením USA z Pařížské klimatické dohody, stalo prvenství a vedení v zelené agendě. FT uvádějí, že Čína i EU se bojí dalšího Trumpova útoku na multilaterální pravidla a instituce, na kterých EU i Čína spočívají.

Čína může vidět v Trumpově politice „America First“ příležitost pro svou silnější intervenci. Je patrná propast mezi západními spojenci, kterou ilustruje i společné prohlášení Německa, Francie a Itálie, které vydaly společné prohlášení, v němž kritizují odchod USA od klimatické dohody.

Historie nás učí, že mocenská vakua bývají vždy vyplněna, ale prozatím zde nemáme důkazy, že by takovou situaci mohla využít aliance EU a Číny. FT uvádějí, že došlo ke shodě u řady témat, ale motivace jsou prý odlišné. EU je ze své podstaty multilaterální a snaží se zachránit planetu, zatímco Čína je poháněná domácí ekologickou krizí a snahou být jedničkou v zelených technologiích. Je zde jasná vazba na průmysl, protože Čína je velký znečišťovatel, a tím pádem se nabízí velký odbyt pro zelené technologie. Investice do obnovitelných technologií jsou také součástí Nové Hedvábné stezky.

Kromě klimatické změny je zde řada rozdílů. Čína sice bojuje za volný obchod, ale má jiné představy o reciprocitě. Například uzavírá řadu sektorů zahraničním investicím. EU se prý obává, že Peking bude prosazovat taktiku „rozděl a panuj“, především vznikem bloku 16 zemí ve střední a východní Evropě.

Nelze ale vyloučit, že kvůli ekologické agendě a globálnímu vládnutí EU a Čína své rozpory pohřbí.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.