Vladimir Putin bránil ruskou ekonomiku. Zesílily debaty o reformách

Financial Times.  Ruský prezident se silně postavil za ruskou ekonomiku, napsaly Financial Times. Mezi jeho poradci se totiž zostřuje debata ohledně rychlosti a směru reforem před volbami příští rok. Očekává se, že Putin bude počtvrté kandidovat.

Ruský prezident uvedl, že Rusko vstupuje do „nové fáze růstu“ a že inflace spadne pod vládní cíl 4 % před koncem tohoto roku. Pochvaloval si, že růst investic je před růstem HDP – to je podle něj důkaz toho, že ekonomika vstupuje do nové fáze růstu a vytváří se základy pro budoucí rozvoj. Projev zazněl na výroční konferenci v Petrohradu.

Rusko se dostává z recese a centrální banka předvídá růst HDP v rozmezí 1-1,5 % za tento rok.

Putin požádal své poradce, aby předložili plán pro strategii k podpoře růstu, která vyvolala debatu o tom, co je potřeba, aby ekonomika založená na ropě a zemním plynu překonala problémy. Alexej Kudrin, bývalý ministr financí, navrhuje drasticky snížit roli státu v ekonomice. Ale je zde skupina konzervativců, kteří tuto ideu odmítají.

Prezident příliš ze svých nápadů nenaznačil, uvádějí FT, jen uvedl pojem rozvoj digitální ekonomika, a spolupráci v oblastech IT, matematiky, vědy a tzv. start-upů. Navrhnul zvýšení státní podpory pro firmy pracující v oblastech jako „velká data“, umělá inteligence a virtuální realita. Diskuse o digitální ekonomice trvala prý řadu hodin.

Zájem o petěrburskou konferenci prý ukázal, že ruská ekonomika je z nejhoršího venku, poté, co sankce odradily zahraniční investory. Putin se pokusil oslovit americké investory s tím, že lepší ekonomické vazby mezi oběma zeměmi by mohly zlepšit i vztahy politické.

Kirill Dmitirev, který řídí Ruský fond pro přímé investice uvedl, že byly uzavřeny dohody za téměř 2 miliardy dolarů. A to včetně dohody se suverénním fondem z Blízkého východu, který ale nebyl jmenován.

Putin také razantně popřel údajné ruské vměšování do amerických voleb s tím, „se jedná o hysterii a ta nejde zastavit.“ Uvedl také, že by si „někdo měl vzít nějaký prášek.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.