Záchrana pro italskou banku Monte dei Paschi

Financial Times. Nejstarší banku světa čeká investorský bail-in a hluboká restrukturalizace, píší Financial Times.

Brusel a Itálie se shodly na záchranném plánu pro italskou banku Monte dei Paschi. Celý dlouhý příběh se tak dostává ke konci, dojde k tzv. bail-inu a zároveň i hluboké restrukturalizaci, které se banka poslední rok zuřivě bránila.

Došlo k dohodě o restrukturalizaci banky i použití státních zdrojů – k čemuž je ovšem dnes nutný souhlas EU. Řešení je údajně pozitivní jak pro banku, tak i pro celý italský bankovní sektor. Dovoluje použít státní peníze pro banku – v souladu s evropskými pravidly a zároveň i šetří peníze daňových poplatníků.

Toto rozhodnutí přichází jen pár dnů poté, co italský guvernér centrální banky uvedl, že rozhodování EU není kompatibilní s rychlou intervencí. Jednání trvala 18 měsíců a i když se zdá, že pro Monte dei Paschi dopadla dobře, panuje velká nejistota kolem dvou dalších problémových bank  – Banca Popolare di Vicenza a Veneto Banca.

Obě dvě se potýkají s velkým množstvím špatných úvěrů a nesplňují minimální kapitálové požadavky. Zhoršující se situace italských bank také vrhá špatné světlo na italskou centrální banku ohledně toho, proč na problémy neupozornila dříve.

Detaily plánu restrukturalizace Monte dei Paschi, která bude jistě zahrnovat velké propouštění, budou známy v dalších týdnech. Zdá se, že tzv. bail-in ale nebude úplný a že malí investoři by mohli dostat výjimku a nenést náklady restrukturalizace banky. Zvláštní pozornost byla při jednání věnována zastropování platu managementu. Ten by neměl mít víc než desetinásobek zaměstnanců Monte dei Paschi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.