Robert Fisk: Premiérka nemá odvahu

Přečetli jsme: Další teroristický útok v Londýně vyvolal vlnu kritiky, mimo jiné britské politiky na Blízkém východě a ve vztahu k Saúdské Arábii a jejím spojencům.

Známý britský novinář Robert Fisk kritizuje na stránkách The Independentu britskou premiérku Theresu Mayovou za její reakci na poslední teroristický útok v Londýně. Mayová v ní slíbila, že bude mít nepříjemnou konverzaci s britskými muslimy a regulovat internet.

Mayová mluvila po útocích o ideologii zla a o hodnotách a demokracii, aniž by se ale slovem zmínila o Saúdské Arábii, jejíž wanhábismus se přelil do potoků krve ISIS, Al-Kajdy a také Talibánu.

Tony Blair mluvil stejně

Tony Blair mluvil stejně, když lživě tvrdil, že londýnské bombové útoky nemají nic společného s Irákem. Mluvil podobně jako George Bush mladší o tom, že úroky spáchali ti, kdo nenávidí naše hodnoty a naší demokracii, upozorňuje Fisk.

A potom tu byl poučující a monomorfní jazyk, který premiérka ve vystoupení použila. „Dost je dost.“, ale co to znamená? Terorismus plodí terorismus. To je nesmysl. Podobně jako slovní spojení Brexit znamená Brexit, Mayová ukazuje na to, že ztratila schopnost kohokoliv přesvědčit.

Jeremy Corbyn nikoliv. Mayová musí mít onu těžkou konverzaci, míní Fisk, se Saúdy a jejich spojenci v Perském zálivu, nikoliv s britskými muslimy. Jenže na to nemá  odvahu, je moc zbabělá, aby jednala s autokraty v Perském zálivu, kterým prodává zbraně (nikoliv v takových rozměrech jako Donald Trump).

Jistě, že konfrontovat salafisticko-wanhábistický stát a občany Zálivu a jejich finanční podporu ISIS by byla „těžká konverzace“, a to konkrétně pro Theresu Mayovou. Místo toho bude mít nepříjemnou konverzaci s britskými muslimy, kteří nemají moc ideologii zla zastavit. Premiérka ji má, ale nepoužije ji, míní Fisk dále.

Slyšet premiérku říkat tato slova plná klišé je k smíchu. Ti, kdo jsou už 20 let na internetu atakováni nenávistí a zneužíváním by jí mohli vysvětlit, že je tu tento problém už dlouho. Jenže Mayová ho nyní pochopila, a proto ta orwellská regulace internetu a mluvení o „bezpečném prostoru“.

Británie už nemůže jít do zahraničních dobrodružství bez důsledků doma

Kdyby internet používala, věděla by, že už v roce 1998 volal wanhábistický klerik ve Velké mešitě v Medině (Saúdská Arábie) po potrestání židů a křesťanů, „tím nejhorším utrpením“. Fisk dál kritizuje Mayové projev za její učitelské způsoby, kde se k vlastním lidem obrací jako k dětem. Opomenula ale především říci, že Británie už nemůže jít do zahraničních dobrodružství bez důsledků doma.

V době, kdy byla Británie zaangažována v korejské válce, žádný Severokorejec nebo Číňan neútočil na londýnské metro nebo autobusy. Podobně tomu bylo v případě USA a Vietnamu. Ale taková doba je pryč a je to děsivá lekce: politici, kteří podporují takové vojenské operace jsou v bezpečí, ale obětmi jsou ti vskutku nevinní, kteří slovy onoho wahhábistického klerika musí vydržet „to nejhorší utrpení“.

Na to změnit naši politiku na Blízké východě je pozdě. Británii chybí kritické zhodnocení celého vztahu s tímto regionem, hlavně s arabskými diktátory, které vyzbrojujme. Věci se musejí změnit, kázala nám Mayová. Ale k tomu by bylo potřeba změnit premiéra, dodává Fisk.  Protože taková politika potřebuje odvahu. Je jednoduší mít nepříjemnou konverzaci s britskými muslimy, než ji mít s „umírněnými“ autokratickými spojenci. Kuráž znamená kuráž, jak by premiérka asi řekla. Ale tu Theresa Mayová nemá, uzavřel Robert Fisk.

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsem nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor: Katie Chan – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59306963

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.