Rosněft bude v iráckém Kurdistánu pokračovat s ropným průzkumem

Reuters. Ruská ropná firma Rosněft se dohodla na průzkumu a rozvoji pěti ropných polí v iráckém Kurdistánu. Firma má ambice stát se klíčovým hráčem v rostoucí těžbě regionu.

Právě Rosněft se stal hlavní firmou, která předfinancovala vývoz kurdské surové ropy. Kromě dohody o pěti polích oznámil Rosněfť také ambice těžit v oblasti zemní plyn.

Dohodu si pochvaloval také Igor Sečin, šéf Rosněfťi. Nákup kurdské ropy směřoval do německých rafinerií Rosněfti. Irák proti nezávislým prodejům ropy Kurdistánu dlouho protestoval, ale změkčil svůj postoj vzhledem ke společnému boji proti tzv. Islámskému státu.

Rosněfť také získá přístup do místního dopravního systému s kapacitou 700 000 barelů za den. Plány do konce roku 2017 hovoří o navýšení až k 1 milionu barelů za den. Větší firmy jako Exxon Mobil či Chevron v Kurdistánu neuspěli.

Odhaduje se, že ropné rezervy Kurdistánu tvoří asi 45 mld. barelů ropy a 5,66 bilionů kubickým metrů plynů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.