Ruskému zemědělství se daří

Přečetli jsme: Ruské zemědělství se ukazuje zatím jako dobře zvolená strategie s velkým potenciálem pro ruské hospodářství. Cynikům navzdory.

Zemědělství předstihlo prodej zbraní a stalo se druhým největším ruským exportním sektorem, napsaly Financial Times

Uvalení sankcí EU a USA na Rusko bylo ruskými představiteli někdy vnímáno jako šance. S klesajícím rublem to bylo možnost na rozvoj domácích odvětví, politiku importní substituce a cenovou výhodu pro export.

Západ se k této ideji stavěl cynicky, jenže minimálně v jednom sektoru – v zemědělství a navázaných odvětví – se tak skutečně stalo.

Rusko se minulý rok stalo největším exportérem obilí – 34 milionů tun. Ten rozdíl je obrovský, protože před 15 lety a i dekády předtím za Sovětského svazu, bylo Rusko čistý importér.

Nejde jen o obilí, Rusko zcela nahradilo dovozy domácí produkcí u vepřového masa a kuřat. Stalo se významným světovým producentem cukrové řepy a produkce zeleniny ve sklenících vzrostla během roku o 30 %.

Sankce s tím ale neměly moc do činění, píší FT. Především šlo o slabý rubl, který byl spíše funkcí klesajících cen ropy.  Šlo tedy o sankce, které Rusko uvalilo na Západ v oblasti potravin a které měly vést k cíli – potravinové soběstačnosti.

Dostalo se na podpory zemědělcům, pomohla i možnost prodeje půdy. Úrodná černozem ve středním a jižním Rusku je blízko dopravě u Černého moře a může tak pomoci dopravit nejen obilí do Turecka či Egypta. Devalvace rublu prý vytvořila skvělé podmínky pro celý sektor zemědělství. Když se k tomu připočtou klesající ceny ropy a také hnojiv, byl prostor pro obrovské navýšení ziskovosti ruského zemědělství.

Rostoucí zisky by ruskému zemědělství mohly dále umožnit investovat do moderních technologií i hnojiv a pomoci tak navýšit nevalnou produktivitu.

Velké možnosti jsou v asijské části Ruska. U hranice s Čínou jsou lány úrodné půdy, které se hodí k pěstování sóji. Exporty potravin do Číny jsou ovšem teprve v počátcích. Ruský boom zemědělství ovšem ukazuje, že tu stále jsou velké ziskové možnosti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.