Draghi bude z monetární stimulace odcházet velmi pomalu

Bloomberg. Setkání  ECB 7.-8. června v Tallinnu napoví  a také se nejspíš očekává jen změna formulací, napsal Bloomberg.

 Zdá se, že ECB přesvědčila ekonomy, že „návrat k normální politice“ bude probíhat jen velmi pomalu.

Očekává se, že ECB uvede, že rizika ohledně oživení v eurozóně jsou vyrovnaná.

Právě setkání v Tallinnu, tedy mimo Frankfurt, může zahájit první formální diskusi o tom, jak může vypadat ukončení stimulačního programu. Ale Draghi i jeho kolegové tlumili signály, protože ukazovali na slabé cenové tlaky.

Zpracovatelský průmysl i služby v eurozóně „jedou“ rychlým tempem, dokonce nejrychlejším za posledních šest let. Očekává se tedy s napětím, zda znovu zazní formulace o tom, že rizika směřují k horšímu výsledku, nebo zda bude tato fráze vypuštěna. U Draghiho panuje opatrnost, neboť inflace v eurozóně zpomalila na 1,4% a jádrová inflace dokonce klesla na 0,9%. Proto ECB uvádí, že není přesvědčena, že by se inflace udržela kolem 2% ve střednědobém období a to bez měnové podpory.

Klesá také pravděpodobnost, že by na zářijové schůzce mohlo být uvedeno, jaké jsou další záměry s programem kvantitativního uvolňování. Nejčastější úvahy jsou nyní zaměřeny na to, že depozitní sazba se bude zvyšovat až ve třetím čtvrtletí roku 2018.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.