Katarská krize zasáhla Qatar Airways i finanční trhy a ohrožuje dohodu OPECu

Zpráva dne: Saúdská Arábie, Egypt, Spojené arabské emiráty a Bahrajn zastavily svou letovou přepravu do Kataru a navíc uzavřely svůj vzdušný prostor pro lety z této země. Letecká společnost Qatar Airways tak má problém. Nervozita panuje i na finančních trzích.

Qatar Airways patřila k rychle se rozvíjejícím společnostem a představovala konkurenci pro evropské a asijské letecké společnosti. Následky budou pro společnost značné. Protože už nemůže létat přes Saúdskou Arábii, která má značnou rozlohu, musí „si zaletět“ oklikou na svých letech do Evropy a Ameriky.

Spojení do Evropy je přesměrováváno přes Irán a Turecko.

Minulý rok dopravil Qatar Airways téměř 27 milionů pasažérů, a tedy o čtyři miliony více než v roce 2015. V hlavním městě Dauhá bylo navíc v poušti postaveno nové velkokapacitní letiště schopné odbavit až 50 milionů cestujících za rok. Letiště Hamad International se mělo stát přestupní stanicí pro celý svět. Zde cestující přestupují na dálkových letech. Jenže teď už takový přestup z Rijádu do Bangkoku, či z Dubaje do Londýna v Dauhá není možný.

Katarská krize zneklidňuje i finanční trhy

Izolace Kataru dostala pod tlak akciové trhy, ale i ceny ropy. Akciové kurzy padají. I na sousedních trzích v Perském zálivu byly zaznamenány ztráty. Analytici doufají, že se jedná jen o přechodný efekt.

Jak uvádí ARD, je veřejným tajemství, že Katar financoval teroristickou skupinu Islámský stát a v syrské válce podporoval ty největší radikály proti syrskému prezidentovi Asadovi. Ovšem zrovna od Saúdské Arábie tato obvinění neznějí moc důvěryhodně. Je zde tedy podezření, že akce proti Kataru mají jinou motivaci.

Finanční trhy jsou nervózní, i když zatím nejsou patrné velké ztráty, tak investoři se znepokojením vnímají výzvu Saúdské Arábie k mezinárodním firmám, aby se Kataru vyhýbaly. Koneckonců Katar má podíly v řadě koncernů v Evropě. Velké investorské podíly Kataru najdeme např. u Volkswagenu či u Deutsche Bank.

V zemi údajně vypukla panika. Je možné, že dojde k poruchám zásobování z Blízkého Východu.

Investoři jsou nervózní i na ropném trhu, neboť se obávají, že politické napětí podkopá snažení kartelu OPEC o vyšší ceny. Ceny ropy dále spadla. Katar je sice s asi 620 000 barely za den malým producentem OPEC, ale je zde riziko, že jednota v ropném kartelu by se kvůli napětí v regionu začala drolit.

Katar je dále světovým největším exportérem LNG, tedy zkapalnělého zemního plynu. Ale obchodníci tvrdí, že na vyhodnocení dopadů na dodávky LNG je příliš brzy. Spíše by mohlo dojít k problémům se zásobováním potravinami. Katar má 2,5 milionů obyvatel a v této oblasti je silně závislý na importech. Například je už nyní patrné, že Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty nebudou dodávat bílý cukr.

Ilustrační obrázek: Autor – Tomás Del Coro from Las Vegas, Nevada, USA – A7-HHK Qatar Airways (Qatar Amiri Flight) Airbus A340-211 (cn 026), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58210834

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.