ECB: Kvantitativní uvolňování do konce roku

Financial Times. Ekonomice eurozóny se daří, monetární politika zůstává stejná. Financial Times interpretovaly aktuální rozhodnutí Evropské centrální banky jako první náznak postupného opouštění velmi uvolněné měnové politiky. A sice v tom, že již nebylo oznámeno očekávání dalšího poklesu úrokových sazeb.

Jednání ECB se konala v estonském Tallinnu. Eurostat zároveň oznámil, že oživení eurozóny je silnější, než se čekalo.

Guvernér ECB Mario Draghi přiznal, že riziko, že by klesající ceny ohrožovaly ekonomický vývoj eurozóny, zmizelo.

Na jedné straně jsou zde příznivá ekonomická čísla oživení, na straně druhé je podle Draghiho patrné, že inflace stále potřebuje silný monetární stimul. Guvernér také uvedl, že se o ukončení programu kvantitativního uvolňování nejednalo, ale obecně se očekává, že průlom v této věci nastane na zářijovém jednání.

Rizika byla také prohlášená za vyrovnaná, zatímco v předchozích sezeních za dobu, kdy Draghi je guvernérem, byla rizika obecně považována za „vyšší.“

Program kvantitativního uvolňování, který tedy doběhne do konce roku, dosáhne výše 2 biliony euro, především v podobě vládních dluhopisů.

Draghi na tiskové konferenci zdůraznil, že v otázce inflace se „nic významného nezměnilo.“ Inflace je navíc tažena cenou ropy a cenou potravin. ECB uvedla, že inflace za eurozónu by v tomto roce měla dosáhnout 1,5 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.