FT: Konzervativní premiérka představila před volbami neveselou vizi. A doplatila na to

Přečetli jsme: První komentáře k výsledku britských voleb ukazují na překvapení. Robert Shimsley si nebral servítky a píše, že Konzervativci pod vedením Mayové volby de facto prohráli.

Možná není tak zcela jasné, kdo tyto volby vyhrál, uvádí v komentáři Financial Times Robert Shrimsley, je ale jasné, kdo je prohrál.

Theresa Mayová volby svolávat nemusela. Ale udělala to, pak se vyhýbala téměř všem částem kampaně, a když už někde byla, vedla si nevalně.

Slib „silného a stabilního vůdcovství“ se tak přetavil v budoucí nejistotu a jak uvádí Shrimsley, je otevřená i možnost dalších voleb.

Mayová otrávila voliče s volbami, pro které neviděli důvod a které neočekávali. A ještě k tomu dodala vizi velmi neveselé Británie.

Její manifest a následně obrat o 180 stupňů u sociální péče, byly ostudné. (psali jsme o tom zde).

Naopak, přiznávají FT, Jeremy Corbyn vedl skvělou kampaň, kterou oslovoval zejména mladé. Jeho pozice posílila a i když není oficiálním vítězem, může se za něj de facto považovat.

Abychom ale byli vůči Therese Mayové spravedlivý, uvádí komentátor FT, podařilo se jí zvýšit podíl konzervativců z 37 % na 42 %. Jenže Corbyn dokázal víc: zvedl Labouristů z 31 % na 40 %.

Jeho kampaň byla impozantní, vedl si v ní podstatně lépe než v roli lídra opozice. A mladí lidé se, zdá se poučili z Brexitu, a tentokráte k volbám šli.

Ovšem komentátor Shrimsley se ptá, zda i tento úspěch Labouristů není dilematem pro stranu: zda právě takto nedosáhla svého stropu.

Je možné, že Mayová by dopadla lépe, kdyby vedla lepší kampaň. Bezesporu „vyluxovala“ některé hlasy, které dříve patřily UKIP. Ukázalo se, že síly Mayové z vlády, jsou její slabosti v kampani – jistá omezenost, neflexibilita a také nedostatek vřelosti ve volební kampani.

Výsledky skotských nacionalistů ukazují, že dostali velký úder, a tím také otázka nezávislosti Skotska.

Hlavní jsou ovšem dopady voleb na Brexit. Mayová chtěla silný mandát pro vyjednávání. A ten nemá. A tvrdila, že země bude jednotná. A to není. I když se jí podaří dát se severoirským DUP dohromady většinu, bude jen velmi těsná. Bude mít problém udržet většinu u každé separátní otázky.

A zdá se jasné, že vyjednavači za EU budou ještě méně ochotni nabízet Británii ústupky. Setkání s týmem za EU se má odehrát již za deset dní. Vyjednávání jsou vrcholně nejasná a ještě více nejasná je budoucnost Británie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.