Konzervativci v Británii ztratili parlamentní většinu. Gamble Mayové nevyšel

Čtvrteční předčasné parlamentní volby přinesly dramatické výsledky. Politický gamble Theresy Mayové nevyšel a její Konzervativní strana ztratila parlamentní většinu, kterou v parlamentu měla. Naopak posílili opoziční Labouristé, kteří ale nedosáhli na vítězství a nemají parlamentní většinu. Propadla Skotská národní strana a také strana UKIP. Na řadě je v britském systému „hung parlament“ a nejspíš vznik koaliční vlády.

Výsledky voleb ve Velké Británii, Zdroj: Bloomberg

Podle předběžných výsledků, které ukazuje agentura Bloomberg Konzervativní strana pod vedením Theresy Mayové získala celkem 313 křesel v parlamentě, na většinu by jich potřebovala minimálně 326. V porovnání s volbami v roce 2015 přišla strana o celkem 12 mandátů.

Její rival Labouristická strana pod vedením „outsidera“ a „radikála“ Jeremy Corbyna posílila na 260 mandátů, což k většině nestačí. Ve srovnání s minulými volbami do parlamentu je to o 31 mandátů navíc.

Skotská národní strana svoje zastoupení v britském parlamentně oslabila, a to znatelně. Strana Nicoly Sturgeonové ztratila 19 mandátů o proti posledním volbám a je ve srovnání největším propadákem. Bude mít celkem 35 mandátů v Dolní sněmovně.

Liberální demokraté mírně posílili. Získali celkem 12 novým mandátů či křesel v parlamentu, to je o 3 křesla více než v minulých volbách. Další politické strany rozdílného charakteru budou reprezentovány celkem 24 křesly ve sněmovně. Jejich zastoupení jako celku se snížilo o 3 křesla. Nejhorší ztrátu zaznamenala euroskeptická strana UKIP, která nezískala ani jeden mandát (v minulé sněmovně měla jedno křeslo).

Připomeneme, že obě strany Skotská národní strana a Liberální demokraté patří k odpůrcům odchodu Velké Británie z Evropské unie.

BBC ukazuje poněkud jiné výsledky než Bloomberg, respektive informuje, že Labouristé získali celkem 261 křesel a Konzervativní strana rovněž o jedno křeslo více než Bloomberg: 314 křesel, Skotská národní strana má i dle BBC 35 křesel a Liberální demokraté potom také shodně 12 křesel.

Voleb se zúčastnilo podle BBC celkem 68,7 % oprávněných voličů.

Poslední údaje tedy ukazují, že si masivně polepšila Labouristická strana a Konzervativci ztratili. Rovněž ztratili ale skotští nacionalisté, celých 21 míst (dle BBC). Zabodovali liberální demokraté, kteří se mohou stát v situaci bez jasné většiny, klíčovým hlasem. Údaje bude ještě upřesňovány, ale na celkových proporcích se už toho moc nezmění.

Prozatím ale vládní úvahy směřují spíše ke straně DUP – Democratic Unionist Party, která může dodat potřebné hlasy. Mayová, pokud neodstoupí, k čemuž ji už vyzval Corbyn, se zřejmě o tuto variantu pokusí. Dodejme, že vyjednávání o Brexitu mají již brzy začít a takovýto výsledek voleb z Mayové jistě netvoří „strong and stable“, tj. silného a stabilního lídra, což byl jeden z hlavních sloganů konzervativní kampaně.

Kdo je DUP?

Jedná se o Democratic Unionist Party, konzervativní stranu ze Severního Irska. Podle výsledků budou pátou nejsilnější stranou v Dolní sněmovně s 10 mandáty a ziskem +2 od posledních volem. Jedná se o stranu, která se nepříznivě staví k partnerství homosexuálů a také k potratům. Jdou zde proto obavy, že pokud by byla zahrnuta do vlády, mohla by tyto konzervativní politiky prosazovat na území celé Británie, nikoliv jen Severního Irska.
Zisk deseti křesel by jim k těsné většina s konzervativci stačil. Uveďme, že DUP jsou také silně „pro Brexit.“ 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.