Tusk volá po větší evropské kontrole Nord Streamu 2

Zpráva dne: Donald Tusk má obavy z výstavby nového plynovodu Nord Stream či Severní proud 2, který má vést přes Baltské moře do Německa a dodávat plyn do EU. Projekt podle něj příliš posílí Rusko.

Prezident Evropské rady Donald Tusk se obává, že projekt příliš posílí Rusko, informují Financial Times

Donald Tusk se pustil do plánového plynovodu Nord Stream 2, který má do Německa dopravit více zemního plynu z Ruska. Požaduje přísnou regulaci projektu, který podle něj Rusko posílí.

Tusk zaslal Evropské komisi dopis, který má redakce Financial Times k dispozici, v němž vyjadřuje k projektu vedoucímu Baltem negativní názor s tím, že „nebude sloužit evropskému zájmu“ a že nechává Ukrajinu „na pospas Rusku.“ Tento dopis dokresluje rozdíly v EU ohledně projektu Nord Stream 2, který je vlastněn Gazpromem. Brusel bojuje o to, aby měl na projekt vliv. Projekt totiž podporuje Německo, ale silně mu odporuje Polsko a další země, které nechtějí být více závislé na ruském zemním plynu.

Tusk uvádí, že plynovod by šel proti snahám EU a Komise v podpoře energetické bezpečnosti vzhledem k „ruské agresi.“ Ruský prý projekt dovolí, aby uzavřelo tranzitní cestu přes Ukrajinu, což naše partnery zanechá na pospas Rusku, když jeho agrese ještě neskončila, uvádí Tusk.

A také tento projekt jde proti cíli energetické unie… budeme více závislí na dodávkách z Ruska a přeprava plynu se bude koncentrovat kolem jedné existující cesty. Dále dojde k posílení pozice Gazpromu jako hlavního dodavatele plynu do EU. Zkrátka a dobře, uzavírá Tusk, nebude to sloužit nejlepším evropským zájmům.

EU chce, aby plyn nadále proudil přes Ukrajinu poté, co smlouva Ukrajiny s Gazpromem vyprší v roce 2019. V kontraktu jsou poplatky za roční tranzit ve výši miliard dolarů. Ovšem Nord Stream 2 je komerční projekt, nad kterým údajně EU nemá kontrolu. Snahy aplikovat evropské energetické právo na tento plynovod byly odmítnuty německým regulátorem i právní službou Komise. Polsko podezírá Junckera, že se sklonil před německým tlakem, aby projekt nebyl ohrožen.

Jako ústupek vůči zemím, které jsou proti plynovodu, se Brusel snaží připravit nový přístup, tedy získat mandát k vyjednávání dohody s Ruskem. Tato dohoda by stanovila pravidla pro Nord Stream 2. A jak ukazuje Tuskův dopis, ten chce, aby tento mandát byl skutečně silný. Vyzval Junckera, aby „všechna naše pravidla… a také naše politické cíle byly zcela a plně aplikovány na tento projekt.“ Maroš Šefčovič, který je komisaře pro energetickou unii, uvedl, že prostě bude chtít, aby se aplikovaly principy energetických pravidel EU. Ale tento nejasný mandát znervózňuje kritiky plynovodu, kteří se obávají, že bude využit Německem a dalším podporovateli. Devět členských zemí EU – Chorvatsko, ČR, Estonsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Slovensko a Rumunsko – mají velkou závislost na ruském plynu.

Minulý rok napsali Junckerovi a vyjádřili své obavy, že projekt dále zesílí závislost a vytváří geopolitická rizika. Národní regulátoři v Německu, Dánsku, Švédsku, Finsku a Rusku potřebují ohledně Nord Stream 2 schválení ekologických a technologických podmínek. To by ovšem mělo být dosti snadné, neboť projekt jde stejnou trasou jako první Nord Stream, který funguje od roku 2011. Dánští politici vytvářejí legislativní návrh, který by dovolil vzít v úvahu zahraničně politické a bezpečnostní aspekty, když se takové projekty jako Nord Stream 2 hodnotí a povolují. Dánsko se rozhodne, zda bude nové zákony aplikovat hned, jak bude znát výsledek snad Komise vyjednat dohodu s Moskvou, uvedly FT.

Zástupci Nord Streamu 2 vyjádřili obavy, že Tusk učiní politické deklarace o investici, protože údajně opakovaně odmítl nabídku firmy, aby se s ním setkali a projekt mu představili.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.