Macron má prý nakročeno být novým de Gaullem

AP. Nový prezident Francie Emmanuel Macron nyní stojí před krokem, jak konsolidovat svojí moc v parlamentu. První kolo parlamentních voleb ve Francie bude v neděli.

Macron potřebuje pro svojí přes jeden rok starou stranu En Marche většinu, aby mohl prosadit svoje reformy. Vyplývá to z poloprezidentského systému, který Francie ústavně má.

Jeho strana nominovala polovinu kandidátů na post poslanců, kteří doposud a podobně jako Macron sám nedrželi volený úřad. Je to součást Macronových snah o to otřást politickou scénou v zemi, jak sliboval ve své kampani.

Mezi kandidáty strany se najdou zajímavé osobnosti: počínaje významným matematikem, přes bývalou ženskou matadorku až k policistovi, který se podílel na zničení buňky Islámského státu.

Mezi reformami, které Macron slíbil je také pracovní reforma, která by měla pomoci s chronickou nezaměstnaností a umožnit větší flexibilitu práce a nastartovat ekonomiku.

Macronova politická konkurence se obává toho, že se mu podaří získat většinu, což by prezidentovi umožnilo být skoro nedotknutelným a omezilo jejich možnosti prosadit vlastní ambice a mít pod kontrolou zákonodárný proces.

Politolog Dominique Moisi řekl agentuře AP, že parlamentní volby rozhodujícím bodem v konsolidaci Marconova prezidentství. Macron je  podle něj tak na cestě k novému de Gaullovi, pokud se mu podaří prosadit reformní program a proměnit francouzskou politiku. Moisi dodal, že v Macronovi je určitý prvek autoritativního politika, což Francie nyní podle jeho slov potřebuje

Mainstreamové politické strany – socialisté i konzervativci – jsou v problémech a ztrácejí podporu voličů, takže v rámci parlamentních voleb doufají v to, že se jim podaří ztráty omezit. Národní fronta Marine Le Penové naopak doufá, že dosáhne rekordní voličské podpory. V prvním sobotním kole je potřeba, aby kandidát získal aspoň 25 % podpory a absolutní většinu. Jinak volby pokračují v druhém kole, které bude příští neděli.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.