Katalánsko si stanovilo datum pro hlasování o nezávislosti. Madrid ho vidí jako protiústavní

Financial Times. Katalánský prezident může očekávat střet s Madridem, informovaly noviny Financial Times. Katalánská vláda plánuje referendum o nezávislosti na 1. října, což povede k politickému a právnímu střetu s Madridem.

Carles Puigdemont, prezident Katalánska, uvedl, že je načase, aby si Katalánci sami určili svou budoucnost. Otázka může znít takto: Chcete, aby se Katalánsko stalo nezávislým státem ve formě republiky? Španělská vláda dlouho varovala, že plánované referendum je nelegální, neboť ústava nedává žádný prostor pro hlasování o odtržení, natož pak pro samotné odtržení.

Mluvčí vlády již uvedl, že žádná nelegální referenda jdou proti ústavě, se konat nebudou.

Tuto pozici silně zastupuje premiér země Mariano Rajoy, a také se těší podpoře v parlamentu. Očekává se, že Madrid právně zpochybní jakoukoliv možnost Katalánska referendum svolat.

Je možné, že vše se odehraje u španělských soudů a je sporné, zda se Katalánsko pustí do otevřené vzpoury. Je možné, že se centrální vláda v Madridu uchýlí až k tomu, že Katalánsku sebere právo vlastní vlády.

Hraje se i to, zda bude reakce Madridu velmi tvrdá, což by zase mohlo sjednotit blok za nezávislost a ten by se mohl přiblížit k dosažení většiny.

Pro tábor těch, kteří usilují o nezávislost, bude hlavním úkolem rozšířit základnu podporovatelů a také udržet motivaci, která může po letech kampaně oslabovat. Poslední výzkum veřejného mínění v Katalánsku uvedl, že 49 % Katalánců by hlasovalo proti nezávislosti, 44 % pro.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.