Sjezd Die Linke: Hlavní body volebního programu

Zpráva dne: Jaké jsou programové výsledky právě proběhlého sjezdu německé strana Die Linke (Levice) v podobě volebního programu pro volby na podzim 2017?

Německá Levice se chce etablovat jako jediná síla sociální změny a ráda by to ukázala také ve vládě. Na závěr svého sjezdu si Die Linke schválila program pro podzimní volby do Spolkového sněmu. Překvapivý závěr sjezdu bylo hlasování o požadavku, aby došlo k přerušení spojení státu a církve. Jednalo se o jedinou porážku předsednictví při asi stovce hlasování.

Mělo by dojít k vypovězení státních smluv s církví a zvláštní práva církví jako státní financování teologického vzdělání by měla být zrušena.

Navzdory rostoucímu teroristickému nebezpečí chce Die Linke zrušit tajné služby. Naopak běžná policie by měla být posílena jak kvůli větší bezpečnosti, tak i lepší dosažitelnosti.

Sjezdu dominovalo kontroverzní téma, jak moc by se strana měla snažit o vládní angažmá. Dietmar Barsch usiloval o to, aby se tato debata nevedla. Prý je potřeba, aby strana bojovala o silný výsledek, to další přijde později.

Strana je připravena k podílení se na vládě, jen když bude moci prosadit změnu kurzu daňové a bezpečnostní politiky. Die Linke nechce rezignovat na majetkové daně.

Další podmínkou pro rudo-rudo-zelenou koalici si dává Die Linke podmínky jako například zákaz nasazení Bundeswehru v zahraničí. A to je nepřekročitelné, ani jako vstupenka do vlády.

Strana také nechce odsoudit anexi Krymu a válku na východní Ukrajině. Návrhy umírněného křídla nenašly většinu. Místo toho je v programu zrušení NATO a místo toho vytvoření „kolektivního bezpečnostního systému, do něhož bude vtaženo i Rusko.“

A také byly schváleny další programové body. Takže majetek nad milion euro bude zdaněn 5 %. Takováto daň by měla přinést na příjmech 80 miliard euro.

Na zdanitelné příjmy od 70 000 euro by měla být aplikována sazba 53 %. Naopak zdanitelné příjmy pod 12 600 euro by měly být od zdanění osvobozen. Dále je tu pak speciální daň pro bohaté např. 75 % od jednoho milionu eur.

V sociální oblasti se strana Die Linke zasazuje o minimální zabezpečení ve výši 1050 euro místo Hartz IV. A také plánuje velký investiční program ve výši přes 120 miliard euro na sociální bydlení, nemocnice, silnice a železnice – z poloviny bude financován vyššími příjmy z daní a sociálních příspěvků.

Ilustrační obrázek: Autor – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32874494

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.