ČSSD se drolí, strategické úvahy chybí. Znovu se zjevuje historická nezodpovědnost, hodnotí stav Oskar Krejčí

 Rozhovor: Politolog Oskar Krejčí odpověděl na několik otázek ohledně současné situace české sociální demokracie.

! Argument: Jak vnímat současnou situaci v ČSSD?

Oskar Krejčí: Pokračuje drolení strany. Podívejme se na tři aktéry, o kterých se nejčastěji v souvislosti s očekávanými změnami hovoří (tj. Sobotka – Chovanec – Zaorálek jako nový triumvirát. Čtenáři si možná vzpomenou na triumvirát Zeman – Buzková – Gross).

Ukazuje se, že Sobotka prostě nebyl nejlepším kandidátem na předsedu strany. Za dobu jeho předsednictví se konalo osm voleb, přičemž pouze v jedněch z nich sociální demokracie zvýšila počet svých mandátů – a v sedmi z nich zaznamenala propad. A na dveře klepe další volební neúspěch. Sobotka je schopen gramaticky precizně formulovat dennodenní úkoly a problémy, ale zcela absentuje schopnost strategického vidění. Chybí i hlubší programové uvažování.

Vzpomeňme, že patří k první generaci lídrů, kteří vzešli z mladých sociálních demokratů. S jeho odchodem zmizí i kauzy jako OKD, které by bylo lehce možné využít ve volební kampani. A také vytvoří podmínky pro odstranění konfliktu s prezidentem. Sobotkův odchod z čela strany bude paradoxní v tom, že k němu dochází v situaci, kdy se zbavil všech svých protivníků ve vedení strany. To zároveň ale naznačuje, že neexistuje náhrada – ve smyslu jiného stylu a jiného programu. Čekají nás stejná hesla, stejný styl, stejný ne-program.

Podívejme se na Chovance. To opravdu není člověk hodnot. Co je za ním za hodnoty? Lov na ruské hackery a pronásledování údajně lživých zpráv z Ruska. Jeho maximum je být provozní manažer, zaměřený na technickou stránku věci. Ale rozhodně to není typ na předsedu strany.

Zaorálek jako lídr volební kandidátky se v zásadě hodí, je to davový řečník. Představuje ale bohužel pokračování historické nezodpovědnosti sociální demokracie, která započala už první světovou válku. Sociální demokracie se zapojí do jakékoliv válečné kampaně, pokud budou mít její vůdci pocit, že z toho mohou osobně profitovat. Vzpomeňme na bombardování Jugoslávie. A nyní jsou tu ty řeči o iracionálních dvou procentech HDP na vojenské výdaje a úvahy o evropské armádě. Nic se o ní neví, ale sociální demokracie už je pro.

!A.: Pomůže „škatule, škatule, hejbejtese“ ČSSD? Vidíte naději na zvýšení preferencí?

O.K.: Myslím, že to nepomůže. Strana bude ještě méně čitelná. Důležité bude, jak se Zaorálek bude prezentovat v médiích, jako ho média budou brát. Také nesmí být vidět Sobotkovy kauzy, ona to nebude jen OKD. Otázka je také, jak bude Zaorálek vysvětlovat sociálnědemokratickou zahraniční politiku. Zatím se zdá, že umí jen hájit americkou zahraniční politiku.

!A.: Proč byl Sobotka na sjezdu zvolen, když už tehdy byly problémy strany jasně patrné?

O.K.: Připomenu, že něco podobného se stalo Grossovi – také byl zvolen, když byla kauza s bytem již na spadnutí. Není to tedy nový problém. ČSSD je federací okresních organizací, pokud jim centrum nabídne něco zajímavého, je jim vcelku jedno, kdo v tom centru sedí. To hoši z Mladých sociálních demokratů dobře zvládali, Gross v tom býval mistr.

!A.: Jak byste takticky hodnotil ten atak proti Babišovi?

O.K.: Je možné to interpretovat jako snahu programově se vymezit. Na rovinu řekněme, že levice by měla bojovat proti oligarchům, to je správné. Ale nedává smysl s ním nejdřív sedět ve vládě a pak proti němu vystartovat. A zase bez přípravy, bez jakékoliv strategické úvahy. Takže: cíl správný, ale zvolená cesta pozdě a špatně.

Ilustrační obrázek: Autor –  ŠJů CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10667120

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.