Mayová čelí tlaku na měkčí Brexit. Francie a Německo naznačují, že dveře EU jsou stále otevřeny

Bloomberg. Po volbách minulý týden se britská premiérka Theresa Mayová, jejíž strana oslabila a nemá parlamentní většinu, ocitá pod tlakem některých svých spolustraníků, aby opustila strategii tvrdého Brexitu.

Proti tvrdému Brexitu se už postavili dva bývalý premiéři země a toryové David Cameron a John Major, kteří požadovali, aby Mayová začala více spolupracovat s dalšími, opozičními stranami a jejich požadavky a představami ohledně Brexitu. Jejich intervence přišla hned potom, když představitelé Francie a Británie veřejně sdělili, že dveře EU jsou pro Velkou Británii stále otevřené.

Oba, Cameron a Major se vyjádřili v tom smyslu, že tvrdý Brexit považují za chybný. Cameron jasně naznačil, že jsou tu tlaky na měkčí formu Brexitu a Major dokonce řekl, že tvrdý Brexit nemá podporu voličů. Bývalý premiéři jsou blízkými spojenci a už v minulosti se vyjadřovali ohledně politiky koordinovaně.

Vyjednávání mezi Velkou Británii a Evropskou unii o Brexitu mají začít příští pondělí. Doufá se, že do té doby se Mayové podaří zformovat novou vládu ve spolupráci se severoirskou Demokratickou unionistickou stranu, která má 10 hlasy podpořit Konzervativce k většině v parlamentu. To, jak daleko se vyjednávání mezi oběma stranami daří, má být jasnější během středy.

Premiérka Mayová se v úterý sešla s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který zdůraznil, podobně jako německý ministr financí Wolfgang Schäuble, že dveře EU jsou do dokončení vyjednávání o Brexitu otevřené a že není pozdě na to změnit názor.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.