Žižek: Corbynův úspěch? Odmítnutí kultury politické korektnosti i populistické demagogie a vulgarity

Přečetli jsme: Základem úspěchu Jeremy Corbyna bylo to, že na jednu stranu odmítl kulturu politické korektnosti a na druhou na lůzu orientovanou demagogii populismu, myslí si vlivný slovinský filosof Slavoj Žižek v komentáři pro deník The Independent.

Nečekaný úspěch Corbyna ve volbách zostudil převládající cynická očekávání znalců, kteří viděli v Corbynovi moc radikální změnu, na kterou nedozrál čas. Nebo zostudil také ty, kteří jako Tony Blair viděli v Corbynovi cestu, jak marginalizovat Labouristickou stranu.

Jsou tu nicméně jistě problémy a pochybnosti. Měli bychom nejen konfrontovat omezení Corbynova programu: jde za předěly starého sociálního státu? Jak by na jeho vládu reagoval globální kapitál? A ve více radikální rovině: je výhra ve volbách ještě klíčovým momentem pro radikální sociální změnu? Nesledujeme rostoucí irelevanci volebního procesu?

Krok proti vulgarizaci politiky

Podle Žižekova názoru znamená nicméně Corbynův úspěch velký etický a politický zlom, silný krok proti vulgarizaci veřejného jazyka. Žižek tento zlom vidí ve vztahu k hegeliánskému pojmu Sittlichkeit: mravům, silnému pozadí nepsaných pravidel společenského života, které nám říkají, co smíme a co nesmíme.

Tato pravidla se dnes rozpadají, pokračuje Žižek. Co nebylo možné říci nahlas před několika dekádami, je dnes možné vyslovit beztrestně. Jenže kdo by se staral o slušnost, když dnes čelíme „opravdovým“ problémům? Nicméně mravy mají smysl a v napjatých situacích jsou dokonce otázkou života a smrti, tenkou linkou, která dělí barbarství od civilizace.

V 60. letech byly občasné vulgarity spojeny s politickou levicí. Revoluční studenti mluvili jazykem lidu jako způsob kontrastování své pozice vůči vládě a úřadům. Dnes je vulgární jazyk téměř jen v repertoáru radikální pravice a levice se ocitá v překvapivé pozici obrany mravů a slušnosti.

Tweetovací kultura liberální levice: samospravedlnost, netolerance a politická korektnost

Naneštěstí je ale také levicově-liberální veřejný život zaplaven pravidly tweetovací kultury, kde převládají rychlé útoky, sarkasmy a žádná argumentace ve spojení s dogmatickou politickou korektností a pocitem samospravedlnosti.

Všechno, co zní problematicky je pak řazeno k politické korektnosti. Kritici sice rádi zdůrazňují odmítání normativity, ale pak stojí na straně bezohledné normativity, která odmítá i minimální deviaci od dogmatu politické korektnosti, všímá si Žižek. Taková tweetová kultura pak míchá dohromady oficiální toleranci a otevřenost s extrémní netolerancí k odlišným názorům. A toto je ve skutečností obráceným zrcadlem slepé populistického vzteku a la Donald Trump.

Volební kampaň konzervativců – samé dno

Volební kampaně Labouristů a Konzervativců by měly být viděny v kontextu. Ta konzervativní sáhla na nové dno: obviňováním Corbyna z toho, že je sympatizant teroristů v souvislosti s útoky a Labouristů z toho, že jsou sídlem antisemitismu. To všechno korunovala premiérka Mayová, když řekla, že nebude brát ohled na lidská práva v případě boje proti terorismu. Není divu, že UKIP zmizela z britské politiky. Není už potřeba, když Mayová a Johnson dělají její práci.

Corbyn, píše dále Žižek, odmítnul být chycený do špinavé hry a s výřečnou naivitou prostě mluvil o hlavních problémech a obavách obyčejných lidí – počínaje ekonomickými problémy až k hrozbě terorismu a navrhoval jasná řešení. V jeho slovech nebyl vztek, levná populistická demagogie pro lůzu a politicky korektní samospravedlnost. Mluvil jen o problémech lidí.

Skutečnost, že tento přístup je velkým zlomem v našem politickém prostoru je smutný znak toho, v jaké době žijeme. Ale je také potvrzením Hegelova tvrzení, že naivní výřečnost je tou nejvíce ničící a nejchytřejší strategii ze všech.

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – CCO, Wikipedia Commons, foto: Andy Liah

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.