Kde určují ženy politiku?

Die Welt. Volby do Dolní sněmovny v Británii přinesly jeden rekord. Ještě nikdy neuspělo ve volbách tolik žen. Jenže, i když jde o britský rekord, je zde řada zemí, kde je podíl žen v parlamentu vyšší.

Celkem 207 poslankyň zasedne v britském Westminsteru. Jedná se o rekord, počet poslankyň vzrostl o 8,4 % oproti volbám roku 2015. Ale míst je celkem 650, takže podíl žen je stále „jen“ 32 %. V mezinárodním srovnání se Británie nachází ze zhruba 200 zemí na 39. místě.

Známá klišé nás vedou k tomu, že skandinávské země budou vpředu. Švédsko (43,6 % je na šestém místě, Finsko (42 %) na devátém, Norsko na 12. místě (39,6 %) a Dánsko s 37,4 % na 21. místě.

Kdo by ovšem řekl, že první místo zabere Rwanda a druhé obsadí Bolívie? Tyto dvě země jsou jediné, v jejichž parlamentech zasedá více žen než mužů (61 a 53 %). Třetí místo má Kuba s 49 %, za ní následuje těsně Island (48 %). Německo je na 22. místě za Dánskem s 37 % žen v parlamentu.

Jak se dalo čekat, na druhé straně žebříčku jsou muslimské země. Například na 190. místě s žádnou ženou v parlamentu jsou Katar a Jemen. Ovšem dělí se o poslední místo s ostrovními státy Pacifiku – Mikronésií a Vanuatu. A ten poslední je obýván především křesťany.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.