Proč nový prezident Macron skoro nemluví s médii?

Bloomberg. Zatímco americký prezident Donald Trump tweetuje pětkrát denně, voliči o novém francouzském prezidentovi Emmanuelu Macronovi sotva slyšeli, napsala agentura Bloomberg.

Macron měl krátký rozhovor s novinami, tweetování ponechal na svém komunikačním týmu a jinak se vyhýbá médiím. Nový prezident se setkává s cizími státníky, řeční krátce a jasně v souvislosti s některými videi pro Facebook, kde rychle kritizoval například D. Trumpa.

Zdá se, že tato taktika mu má dát parlamentní většinu po nedělním druhém kole voleb. Otázkou je, zda tato situace bude pokračovat také po volbách, což by byla ve věku sociálních sítí spíše rarita.

Zatím se Macron snaží o to dávkovat svoje veřejné projevy tak, aby dodal svým slovům na vážnosti. V důsledku si ale podle Bloombergu odcizuje francouzská média.

Hned pár hodin po inauguraci Macronův tým nadzvedl obočí tisku, když se pokoušel o to vybrat si žurnalisty, kteří mohou s prezidentem odletět na Mali. Což je nyní vyšetřováno.

Jeho komunikační přístup je tak v ostrém protikladu nejen se současným prezidentem USA, ale i s předchozími obyvateli Elysejského paláce. A to jak s Hollandem, tak Sarkozym, kteří tisku hojně využívali. Macron navazuje na přístup Jacquese Pilhana, komunikačního guru, který pracoval pro Francoise Mitteranda v 80. letech. Vysloužil si přezdívku „Sfinga“, právě pro svou strategii mlčení.

Pilhanova hlavní myšlenka byla, že lídr musí být nad politickými spory. Ve francouzském politickém slovníku to je přezdíváno jako „Jupiterům princip“. Prezident je jako král mezi bohy a shora vystřeluje blesky na zem, aby upoutal pozornost voličů pomocí dobře připravených obrazů a pár moudrými slovy.

Macron se snaží zřejmě najít cestu, jak naplnit očekávání Francouzů. Ti, jak řekl Bloombergu komunikační expert Moreau Chervrolet, chtějí vidět v prezidentovi jak velkou politickou figuru, která představuje velikost národa jako Ludvík XIV. nebo de Gaulle, tak přístupného a moderního politika jako byl například Barack Obama. Což jsou dvě věci, které je téměř nemožné spojit, dodává Moreau Chevrotelet.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.