Berlín se silně brání zpřísnění amerických sankcí vůči Rusku

Financial Times. Kroky amerického Senátu jsou považovány za ohrožení evropských energetických dodávek, napsaly britské Financial Times

Německo a Rakousko se brání americkým sankcím na Rusku, které směřují na Nord Stream 2, plynovod vedoucí do Evropy. Popisují je jako nelegální hrozbu evropské energetické bezpečnosti.

Americký Senát schválil opatření, která posilují současné sankce vůči Moskvě a vytvářejí nové restrikce, které míří na firmy, které podporují ruské plynovody a ropovody.

Ve společném prohlášení se Německo a Rakousko vyjádřily negativně vůči „nové a velmi negativní kvalitě v evropsko-amerických vztazích.“

Sankce se prozatím ruským exportním plynovodům a ropovodům vyhýbaly, protože to se týká životních zájmů Německa. Německý ministr zahraničí, Sigmar Gabriel uvedl, že evropské dodávky energie jsou záležitostí Evropy, a nikoliv USA.

Společné prohlášení obou zemí bylo velmi silně formulováno: „Nemůžeme akceptovat… nebezpečí ilegálních extrateritoriálních sankcí proti evropským firmám, které se účastní v rozvoji evropských energetických dodávek.“ Oba dva ministři zahraničí také tvrdí, že nejde o závislost Evropy na Rusku, ale o to, že USA chtějí posílit svůj export zkapalnělého zemního plynu do Evropy a vnímají nový plynovod jako konkurenci. „Cíl je zajistit pracovní místa v energetickém průmyslu v USA,“ uvedl. Trumpova administrativa v návaznosti na dodávky LNG do Polska uvedla, že takovéto exporty „podporují americká pracovní místa, nižší ceny pro naše partnery a přispívají k cílům evropské energetické bezpečnosti…“

Opatření by mohla ovlivnit zapojené evropské firmy, jako např. Shell, Engie a OMV, které se na financování plynovodu podílejí. Navíc se Senát postaral o to, aby se sankce zabudovaly do zákona, a tím je pak těžší, aby je prezident mohl zmírnit.

K sankcím se vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Ptal se, proč byly vůbec sankce přijaty. A také doplnil, že se jedná o znamení pokračujících politických vnitřních bojů v USA.

Návrh Senátu navrhuje uvalení sankcí proti entitám, které budou investovat, pronajímat, nebo poskytovat „zboží, služby, technologie, informace, či podporu“ do projektů pro export energie z Ruska.

Zástupce firmy spravující Nord Stream 2 uvedl, že se jedná o další politizaci projektu, který je poháněn komerčními zájmy a naznačil, že se jedná o americké zájmy stát se hlavním dodavatelem zemního plynu do Evropy přes zkapalnělý zemní plyn.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.