Účet za Brexit? Jak může vypadat souhrn požadavků EU

Financial Times. Ukazují se obrysy možného kompromisu mezi Evropskou unii a Velkou Británii. Příští týden se poprvé sejdou vyjednavači o Brexitu a budou dohadovat účet.

19. června začne vyjednávání, Evropská Komise proto připravila odhady pro diplomaty z ostatních zemí. Ukazuje se tedy, jaké jsou požadavky EU, kde je možné dojít ke kompromisu i prostor pro vyjednávací triky. A všichni vědí, že v sázce vyjednávání o účtu je mnoho.

Předchozí odhady se pohybovaly kolem 84,6 mld. eur. Navíc je zde potřeba pokrýt související závazky, kdyby např. Irsko či Ukrajina nesplatily půjčky, a také splnit závazek rozvojového financování. A tím už se blížíme ke 100 mld. eur. Čistá čísla jsou nižší, k 60 mld. eur, protože vylučují Evropskou investiční banku.

Celkově částky upravují dlouhodobý rozpočet do roku 2020, tedy snižují potřebu ostatních zemí zvýšit příspěvky, nebo mít nižší platby. Britský podíl závazků je údajně 13 %, včetně tzv. rabatu, který pro Británii zajistila Margaret Thatcherová. Ale na druhou stranu zase musí Británie pokrýt zemědělské platby v letech 2019-2020.

Počáteční pozice vyjednávání bere v úvahu do nejširší pohled na britské závazky. Odhady v posledních týdnech vzrostly, z původních 40 mld. eur netto, protože některé země, včetně Francie a Polska požadovaly tvrdší postup.

Británie by například mohla nabídnout obecný příslib, že dodrží závazky, pokud bude dojednána obchodní dohoda mezi Británií a EU. Ale vyjednavač za EU Michel Barnier, bude chtít seznam jednotlivých položek a metodu, jakou se propočte britský podíl.

Hlavní prioritou pro EU je ovšem neotvírat dlouhodobý rozpočet končící v roku 2020. Asi 20 mld. eur by postačovalo k tomu, aby nevypukl souboj mezi čistými plátci a příjemci. Brusel se tedy nakonec spokojí s menší částkou, uvádí Financial Times, ale i ta relativně nižší, tj. 40 mld. euro netto může být pro Londýn smrtící.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.