Macronův volební úspěch zastínila nezvykle malá volební účast

Bloomberg. Ministerstvo vnitra Francie. Výsledky parlamentních voleb ve Francii zastínila ve druhém kole velmi malá účast voličů. K urnám přišlo jenom asi 42 % voličů. Je to nejmenší číslo vůbec v parlamentních volbách, o 10 % méně než minule a skoro o polovinu méně než v době prezidentských voleb v dubnu.

Macronova strana En Marche v neděli večer neslavila, informovala agentura Bloomberg. A to i přes to, že je na cestě – podle předběžných výsledků – získat prezidentskou většinu 350 křesel z celkem 577 křesel ve francouzském Národním shromáždění. Bude to největší většina za posledních 15 let.

Premiér země Edouard Phillipe řekl, že absence voličů nejsou nikdy dobrou zprávou pro demokracie. „Vláda to bude vést v patrnosti a má povinnost uspět. Nyní přišel čas jednat.“, dodal v televizním vystoupení.

Parlamentní většina dává Macronovi volnou ruku pro jeho reformy; především tu, která se má týkat liberalizace pracovního trhu. Od ní si slibuje nastartovat hospodářský růst země. Další jeho vlajkovou lodí je větší evropská integrace a větší vliv Francie.

Nyní musí Macron přesvědčit voliče, kteří projevili nezájem o volby, že je jeho politika receptem na úspěch. Oba jeho radikální kritici – napravo Marine Le Penová a nalevo Jean-Luc Melenchon uspěli v boji o poslanecká křesla. Dá se předpokládat, že budou tlačit na radikálnější přístupy.

Situaci komentoval pro Bloomberg historik Jean Garrigues z University v Orleansu s tím, že je to buď, anebo. Pokud Macron neuspěje, rozzlobení lidé se plně obrátí na oba politické extrémy. To utváří na nového prezidenta zvláště velký tlak.

Radikální levice v čele s Jean Luc Melénchonem získala společně s komunisty nakonec asi 27 křesel v parlamentu. Národní fronta Marine Le Penové bude zastoupena 8 křesli – což je čtyřikrát víc než v případě předešlého období. Na druhém místě skončila Konzervativní strana (137 křesel) a na třetím, velmi oslabená, sociální demokracie s jenom 44 mandáty v novém parlamentu.

Parlament se má sejít poprvé 27. června na první jednání a má na prvním místě svojí agendy slibovanou reformu pracovního trhu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.