Merkelová zostřila tón vůči americkým sankcím proti Rusku

Financial Times. Je to další případ politického rozdělení USA a Německa, napsaly Financial Times.

Angela Merkelová zostřila svůj tón při útoku na americké plány zpřísnění sankcí vůči Rusku. Je to další znamení rostoucího politického rozdělení Berlínu a Washingtonu.

Obvykle opatrná německá kancléřka jasně podpořila ministra zahraničí Gabriela a jeho silná slova na adresu amerických návrhů sankcí.

Intervence Merkelové ukazuje, že ji nečiní problém kritizovat amerického prezidenta veřejně. Zdá se být čím dál více připravená k riziku provokace Trumpa a jeho politických spojenců, i když tvrdí, že je transatlantické alianci zavázána, protože se domnívá, že životní německé a evropské zájmy jsou ohroženy.

Toto napětí může zastínit setkání G20 v Hamburku.

Nový návrh sankcí, který zřejmě projde i Sněmovnou reprezentantů, obsahuje i nová opatření mířící na Nord Stream 2, ruský plynovod do EU, do něhož investují i německé a rakouské firmy.

Německo se rozčílilo, že návrh rozšiřuje sankce a jejich ospravedlnění, nad rámec ruské agrese na Ukrajině, což byl původní základ společné sankční politiky USA a EU, která byla opatrně vytvořena Obamou a Merkelovou.

Další vztek plyne z toho, že návrh přímo vyzývá americkou administrativu, aby dávala přednost americkým energetickým exportům, vytvářela americká pracovní místa a „posilovala tak“ americkou zahraniční politiku. USA tím jasně dávají přednost svým ekonomickým zájmům, nad zájmy svých spojenců, dokonce i v evropské energetice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.