Muslimští aktivisté za mír byli z demonstrace proti teroru v Kolíně zklamáni

WDR. Pochod pro mír v Kolíně nad Rýnem, který měl být ve znamení mírového islámu a odmítnutím terorismu, se setkal s překvapivě malou účastí, informovala německá veřejnoprávní WDR.

Akce byla naplánována jako výkřik slušných muslimů proti ztotožnění jejich náboženství s teroristickými útoky. Očekávalo se na 10 000 účastníků mírového pochodu v Kolíně – jenže přišlo podstatně méně. Organizátoři jsou zklamaní.

Pochodu se zúčastnili nejen muslimové a také politici vyzvali k účasti. Iniciátoři akce pod heslem „s námi ne“ (nicht mit uns) byla islámská vědkyně Lamya Kaddor a muslimský mírový aktivista Tarek Mohamad.

Čísla se liší, Lamya Kaddor uvedla čísla od 3000-3500, policie oficiálně žádná čísla neuvedla, úřady odhadly počet účastníků na jeden tisíc.

Organizátoři svolali muslimy z celého Německa. Kaddor v Kolíně prohlásila, že „ve svých řadách nechtějí znát nikoho, kdo ve jménu islámu zabíjí nevinné lidi.“

Zvolání ke kolínské demonstraci znamenalo, že odpor proti terorismu a fanatikům je zvláštní povinnost pro muslimy. Mnoho skupin akci podpořilo –  politické strany, odbory, církevní skupiny. A pod výzvou je podepsáno více než tři sta osobností – politiků, umělců i vědců. K podporovatelům se zařadila i Centrální rada muslimů a Turecká obec.

Ohledně akce se vedly vzrušené debaty, protože islámský svaz Ditib účast na demonstraci odvolal. Ditib k tomu uvedl, že taková akce je pro muslimy, kteří nyní slaví ramadán, nepřijatelná.

Kaddor tím byla překvapena. „My vyzýváme k tomu, aby se protestovalo proti násilí a teroru – chceme se dobře „umístit“ a chceme islamisty vytlačit na okraj muslimské společnosti.“ Ramadán se podle ní k takové akci výborně hodí.

Spolkový ministr spravedlnosti Heiko Maas přístup Ditibu kritizoval a vyzval ho k jasné pozici. „Svaz se svým odmítnutím dále izoluje a pak se nemůže divit, když tím dodává odpůrcům islámu nové argumenty.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.