Evropští členové NATO lobbují proti americké ocelářské politice

Financial Times. Američtí spojenci tvrdí, že budou protekcionistickými opatřeními poškozeni, napsaly noviny Financial Times.

Evropští členové NATO se šikují na kampaň proti očekávaným protekcionistickým opatřením USA na dovoz oceli, a to se zdůvodněním národní bezpečnosti. Prý tento krok poškodí více americké spojence, než Čínu, která je zamýšleným cílem.

Zástupci Německa a Nizozemska o celé věci hovořili s ministrem obrany USA J. Mattisem. Je to ovšem neobvyklé, aby se představitelé obrany míchali do sporů obchodního charakteru. Ale partneři USA chtějí rozporovat argument národní bezpečnosti, na němž jsou protekcionistická opatření USA založena. Snaží se varovat před dalším napětím v transatlantické alianci. USA by se mohly pokusit zavést prohibitivní cla, či kvóty.

Obzvláště Německo se obává dopadu na ocel. Takovýto krok by prý posílil protiamerické nálady v Evropě. Ukázal se by další problém, vedle navržených nových sankcí na Rusko, stažení USA z Pařížské klimatické dohody a také americký skeptický postoj vůči NATO.

Prezident Trump ovšem v minulých týdnech potvrdil, že bude plnit své sliby z kampaně a ochrání americký ocelářský průmysl před tzv. nekalou mezinárodní konkurencí.

Wilbur Ross během několika málo dnů oznámí zjištění zvláštního vyšetřování dopadu importu oceli na americkou národní bezpečnost. Američtí zpracovatelé oceli tvrdí, že dumping z Číny i jiných zemí ohrožuje jejich schopnost zásoba americký vojenský sektor.

Ocel bude zřejmě další rozbuškou v Trumpově týmu. Jestřábi budou preferovat uvalení cel, zatímco lidé otevřenější byznysu jako Gary Cohn bude umírněnější.

Debata se také týká toho, zda uvalit 25 % na všechny dovozy oceli, nebo vytvořit jemnější systém kvót, který by pro jiné země mohl být přijatelnější.

Evropští spojenci se také obávají, že krok by mohl rozpoutat podrážděnou globální debatu o oceli a čínské nadkapacitě.

EU ovšem také přemítá, jak případně vymezit odvetu s tím, že by se mohlo jednat o americké zemědělské exporty. Pravděpodobně by také vzali případ k WTO (Světové obchodní organizaci), aby tak mohli otestovat výjimku národní bezpečnosti. Jednalo by se o obrovský test globálních obchodních pravidel.

„Představa, že importy z Evropy jsou považovány Američany za hrozbu národní bezpečnosti, nás skutečně znepokojuje,“ uvedl evropský úředník. Nálada prý směřuje k odvetě.

Obavy má ale i Kanada a Mexiko, kteří se domnívají, že jakýkoliv krok Trumpovy administrativy by mohl ohrozit nadcházející jednání o novém projednání smlouvy NAFTA.

USA jsou největším světovým dovozcem oceli. Série antidumpingových opatření snížila dovozy z Číny, hlavními zdroji jsou pak Kanada, Brazílie a Jižní Korea. Z Evropy je to Německo.

Jenže Američané tvrdí, že čínská ocel přichází přes třetí země a že antidumpingový systém nebyl dost efektivní na to, aby zastavil škody pro ocelářský průmysl v USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.