Nový francouzský prezident má silný mandát k tomu, aby změnil ekonomiku

Přečetli jsme: Na rozdíl od Británie má nový prezident Francie po dosažení parlamentní většiny dostatečný prostor pro prosazení reforem, které slibují velkou změnu pro Francii i pro EU. Jaké to jsou?

Ještě před rokem, uvádějí Financial Times, měla Francie všechny symptomy silné alergie na ekonomickou reformu: sociální nepokoje, rostoucí populismus, vzpurný parlament a nepopulárního prezidenta. A po dlouhém a na události bohatém volebním cyklu, předala přesto své exekutivní a legislativní pravomoci lídrovi přátelsky nakloněnému vůči byznysu, který chce ekonomiku zcela změnit.

Francouzský prezident Macron v neděli odstranil poslední překážku, aby mohl začít uskutečňovat řadu sporných reforem.

Jeho strana, La République en Marche, která byla vytvořena jen před rokem, a která o sobě tvrdí, že není ani vlevo, ani vpravo, si zajistila v Národním shromáždění 350 křesel z 577.

Ovšem, byla také vysoká neúčast – 57 % voličů zůstalo prostě doma. Analytici ovšem tvrdí, že nešlo o nepřátelství vůči prezidentovi, jako spíše o benevolentní přístup „tak ukaž, co dovedeš.“

I Macron prý jako jeho předchůdci může chvíli počítat s „líbánkami s voliči.“ Není to ale jen počáteční naděje. Macron zásadním způsobem změnil politický systém a lidé doufají, že bude mít možnost skutečně změnit ekonomický a sociální status quo.

Francouzský dvoukolový volební systém má tu výhodu v tom, že je schopen vytvořit většinovou vládu. Ale během posledních dvou desetiletí se také ukázalo, že vytvořil zablokovaný a silně stranický politický systém, kde hlavní strany nebyly schopné obnovy a věnovaly hodně energie na to, aby zničily politiku protivníka.

Macronovo zemětřesení ovšem odsunulo strany hlavního proudu stranou a zavedlo zřejmě něco jako „velkou koalici“ centristických sil.

Jsou zde údajně podobnosti s rokem 1926 a vládou „národní jednoty“ k překonání ekonomické krize a také v roce 1945, kdy se de Gaulle snažit znovu postavit na nohy instituce Francie po německé okupaci.

Pracovní reforma bude klíčová

Zda bude mít Macronovo prezidentování skutečně transformativní charakter se pozná podle reformy trhu práce. Ta by měla být schválena do září. Pokud se mu to nepovede, uvádí FT, pak to poškodí jeho důvěryhodnost doma i v zahraničí a vzbudí pochyby, zda se mu podaří zavést další citlivé změny jako změnu penzijního systému a pojištění v nezaměstnanosti.

Zákon o trhu práce znamená, že se Macron snaží o bezprecedentní decentralizaci pracovních vztahů tak, aby firmy mohly více reagovat na ekonomické fluktuace. Opatření, o kterých hovořil v kampani, by znamenaly více volnosti pro zaměstnavatele ke sjednání pracovní doby, přesčasů a mezd, spíše než dodržování sektorových pravidel. Propouštění by bylo usnadněno a škody, které mohou být uvaleny za chybné propouštění, zastropovány.

Parlamentní podporu mít asi bude, domnívají se FT, ale jiné to bude s odbory. Je ale možné, že mandát Macrona je silnější než Hollanda, který mandát pro reformy přátelské k byznysu neměl. Někteří se domnívají, že kdyby byli voliči opravdu proti reformám, pak by volili buď krajní pravici, nebo krajní levici. Další plánované reformy jako změna profesního vzdělávání a rozšíření pojištění v nezaměstnanosti na širší kategorii pracovníků by zase měly odstranit obavy, že Macronovy reformy budou přát jen zaměstnavatelům.

Politické priority v bodech:

–  Dovolit firmám, aby si formulovaly dohody o mzdách, pracovní době a pracovních podmínkách, zastropovat škody za nespravedlivé propuštění.

–   Zpřísnit pravidla ohledně konfliktu zájmů pro poslance a úředníky.

–  Posílit pravomoci policie a provést audit veřejných financí, po němž bude následovat rozpočtová reforma pojištění v nezaměstnanosti.

–   Snížit kapitálovou daň a reformovat daň z bohatství a lokální daně.

–   Protlačit reformu eurozóny, tedy vlastní rozpočet eurozóny a možnost financovat dluh společně.

Texty zveřejněné v rubrice Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.