Slabá a nestabilní premiérka nemá dobré pozice pro vyjednávání o Brexitu

Zpráva dne: Postavení britské premiérky Theresy Mayové je vratké, což umenšuje prostor ve vyjednávání s Evropskou unii o podmínkách Brexitu. Spekuluje se i o tom, že Mayová v křesle dlouho nebude.

Bloomberg Businessweek. Premiérka Theresa Mayová ztrácí před jednáním o odchodu Velké Británie z EU všechna esa v rukávech, napsal před začátkem pondělního vyjednávání o Brexitu Bloomberg.

Hlavní vyjednávač Brexitu za EU Michel Barnier strávil minulý víkend ve Francouzských Alpách. Jeho britský protějšek David Davis ho trávil pohledem na politické intriky ohledně osudu jeho šéfky a premiérky Theresy Mayová, všimla si agentura kontrastu, který dost vypovídá o výchozí situaci před prvním kolem vyjednávání.

Minulý rok v červnu se 52 % voličů ve Velké Británii vyjádřilo pro odchod země z EU. Nyní Mayová bojuje o svoje postavení v britské politice, a to včetně vlastní strany a vlády. Došlo k tomu díky nepodařeným volbám, ve kterých Mayová ztratila parlamentní většinu pro Konzervativní stranu. Přitom byl cílem narychlo svolaných předčasných voleb opak – oslabit opozici a posílit vlastní pozice. Nyní „slabá a nestabilní premiérka“ vede jednání o Brexitu.

Nepomohla ani pomalá reakce na strašlivý požár londýnského paneláku. Což jenom posílilo spekulace, že Mayová z postu premiérky odejde. Noviny už spekulují o tom, že toryové uvažují o tom, že Mayovou odstraní a nahradí právě Davisem jako jedním z možných nástupců.

Další teroristický útok v pondělí byl jenom podtržením toho, jak moc je Mayová subjektem běhu událostí mimo její kontrolu.

Měkčí pozice

Mayová začala nově zvažovat svůj přístup k Brexitu. Její dosavadní strategii byla tvrdá pozice i za cenu žádné dohody. Nyní je ale pod tlakem nucena brát ohledy na širší spektrum názorů. Také vláda mění tón ohledně vyjednávání.

Davis přijel na vyjednávání, která začala v pondělí také s usmiřovacím tónem a mluvil o tom, že je tu „Více věcí, které nás spojují, než rozdělují“. Zatím je tu ale málo důkazů o tom, že by britská společnost výrazně změnila názor ohledně odchodu s EU.

Dilema Mayové je to, že bez ohledu na to, co ona sama očekává, je tu zbytek EU, co ovlivní tvar Brexitu. Lídři EU zemí mluví sice o tom, že není třeba Británii trestat, je tu také snaha o to nepostrčit další k podobnému kroku, jako třeba region Španělska Katalánsko, nebo ještě hůř třeba Itálie a Francie. To nedá Mayové prostor na jednoduché vyjednávání.

Hlavní problém Mayové ale může bát doma. EU tvrdí, že si Británie nemůže vybírat třešničky na dortu, tedy ty části členství, které se jí hodí. Mnoho z ústupků v jednání například ve věcech jako migrace a finance potom posílí radikální euroskeptiky v Británii.

Obavy tak má britský byznys, a to z celkové nestability a také nestability ekonomiky a trhů. Výsledky voleb zvýšily možnost extrémních důsledků. A pokud se dosáhne dohody, bude zřejmě mnohem měkčí, než Británie plánovala, řekl k tomu Phillip Souta z Clifford Change LLP. Zatím ale hodiny tikají a Británie má čas vyměřený do 29. března 2019 s dohodou nebo bez ní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.