Zmatené signály z Washingtonu ohledně Číny a Severní Koreje

Bloomberg. Dva členové Trumpova kabinetu – ministr obrany Jim Mattis a ministr zahraničí Rex Tillerson řekli bez ohledu na předešlé hodnocení Donalda Trumpa, že Čína pracuje nad řešením severokorejského nukleárního vojenského programu. Prezident Trump se přitom nechal slyšet, že Čína v této roli selhala.

Nyní je všechno jinak. Mattis na setkání s čínským protějškem a po něm i Tillerson řekli oba, že Čína pokračuje v těchto snahách. Tillerson se vyjádřil, že by Čína měla vyvinout větší ekonomický a diplomatický tlak na Pchjongjang.

Oba výroky jsou v rozporu s hodnocením prezidenta Trumpa, který v úterý mluvil o tom, že čínské snahy „selhaly“. Jedná se tak o poslední sadu zmatených vzkazů k zahraniční politice, které z Washingtonu znějí v poslední době.

Obě strany nyní znovu potvrdily, že je důležité v severokorejské otázce společně spolupracovat a že společnosti USA i Číny by neměly mít povolení dělat obchody se severokorejskými entitami pod sankcemi OSN.

V reakci na tweet Trumpa, kde prezident tvrdil, že Čína selhala, ministerstvo zahraničí Číny sdělilo, že Čína doposud hrála konstruktivní a důležitou roli při hledání míru na Korejském poloostrově.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.