Německo varuje USA, aby nepřenechalo vedoucí roli Rusku a Číně

Přečetli jsme: O tom, jak roste nervozita mezi evropskými politiky ohledně Trumpovy Ameriky svědčí poslední projev německého ministra financí W. Schaübleho. Zjistěte si více o posledním vývoji před summitem G20.

Ústup USA z jejich dosavadní role a uvolnění místa pro Rusko a Čínu by podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho znamenalo konec liberálního řádu.

Německý ministr Wolfgang Schäuble vyzval USA, aby omezily vliv Ruska a Číny, protože jinak riskují, že způsobí „konec našeho liberálního světového řádu.“

Tyto výroky jsou jedním z nejsilnějších vyjádření obav mezi evropskými politiky, že Trumpova administrativa USA odpoutává od jejich globální role v obchodě, změně klimatu a bezpečnosti. Ministr také uvedl, že je třeba aby Evropa a USA stály pospolu v těžkých časech.

Schäuble na Americké akademii v Berlíně, což je think-tank posilující vazby mezi Německem a USA přímo uvedl: „Pochybuji, zda si Spojené státy upřímně myslí, že světový řád by byl stejně zdravý, kdyby Čína nebo Rusko zaplnily prostor opuštěný USA, kdyby Čína a Rusko dostaly volnou ruku, aby dominovaly ve sférách vlivu, které si pro sebe definovaly. To by byl konec našeho světového liberálního řádu.“

V publiku seděli např. Henry Kissinger či Lawrence Summers. Akce se uskutečnila krátce před setkáním G20 v Hamburku.

Merkelová na setkání k 70. výročí Marshallova plánu uvedla, že ona sama povzbuzuje volný trh a že je proti protekcionismu a izolacionismu, které v dlouhém období zabraňují inovací a nakonec všem škodí.

Kroky Trumpa, ať již odchod z Pařížské klimatické dohody, snížení obchodních vazeb na Pacifik, a výzva k plnění závazků v rámci NATO jsou rizikem pro rozvolnění globálního vůdcovství. A to prý otevírá prostor pro Čínu, která byla Merkelovou vnímána jako spojenec v boji proti globálnímu oteplování.

Schäuble v projevu dále uvedl, že „je jistě v zájmu USA zajistit bezpečnost a stabilitu na jeho trzích, jak v Evropě, tak po celém světě. Je to hlavní podmínka, pokud chtějí USA zvýšit svůj export a snížit obchodní deficit.“

V určitém náznaku na posun z hlediska geopolitiky naznačila Merkelová, že je ochotná diskutovat o návrzích francouzského prezidenta, které se týkají společného rozpočtu eurozóny.

Komentáře Merkelové a Schäubleho (který je nejdále sloužícím poslancem) mají velkou váhu i proto, že v Německu se ke konci září konají volby. Podle prozatímních výzkumů to vypadá na opětovné vítězství koalice CDU/CSU, i když by bylo potřeba ještě jednoho koaličního partnera.  

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Olaf Kosinsky – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45667281

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.