Evropská centrální banka nechá padnout dvě italské banky

Přečetli jsme: Německý deník Die Welt sledoval situaci kolem dvou italských bank, které čeká nejspíš bankrot. O čem taková situace svědčí? Je bankovní systém v Evropě v pořádku?

Evropská centrální banka podle deníku Die Welt oznámila, že obě dvě italské banky (Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca) jsou před bankrotem.

Důvodem jsou úvěry v selhání a chybějící kapitál. Očekává se napjatý finanční týden.

Tiskové oznámení ECB bylo rozesláno v pátek v půl desáté večer. To už ukazuje, že „je něco shnilého“ v eurozóně, uvádí Die Welt.

Podle ECB by obě dvě banky z bohatého severovýchodního regionu země měly být uzavřeny. Dohromady ovšem jejich vklady tvoří sedmý největší úvěrový institut země. A důvod je jasný, úvěry v selhání a chybějící kapitál. Po Banco Popolare je to druhý případ během čtrnácti dnů, kdy ECB rozhodla o konci bankovní instituce. Od konce roku 2014 má totiž ECB pravomoc banky „prohlásit za mrtvé.“

Neobvyklé načasování vyvolává skepsi a akce je hned považována za politikum. Vždyť na rozdíl od španělského Banco Popolare zde nebyl run na banku. Zdá se tedy, že ECB chtěla vykonat tlak na italskou vládu, aby konečně po týdnech trvajících jednání našla řešení. Víkend dává šanci najít určité řešení.

Kompletní záchrany nemožná

Pokus o záchranu nejprve smetla Evropská komise, protože kompletní záchrana z peněz daňových poplatníků není možná. Banky prý nebyly dost solventní. To se hovořilo o státní pomoci v rozsahu asi 5 mld. euro.

Rozhovory pokračovaly „konstruktivně.“ Vklady a půjčky věřitelů první instance prý měly být ochráněny. Jenže šlo především o půjčky – ve Veneto asi 55 cenných papírů s objemem 7 mld. euro, Vicenza dokonce 119 titulů s objemem 9,3 mld. euro. Půjčky druhého řádu už jsou v částkách maličkaté – a ty by právě měly „dojít ke kase.“

Takže by to znamenalo, že jen malá část věřitelů utrpí ztrátu a hlavní díl ponese daňový poplatník. Obě dvě banky ovšem budou zavřeny dle nových pravidel EU a skutečně zmizí z trhu. Tím postoupí i konsolidaci trhu, kterou tak vyžadoval MMF. Jenže, jak kritizuje Dei Welt, nejde ve skutečnosti o to, že se na likvidaci podílejí věřitelé. Die Welt kritizuje podobný postup u podstatně větší a známější Monte dei Paschi. Jenže u MPS byli ve hře malí vkladatelé a jejich ztráty by byly politicky neprůchodné. V Itálii je navíc běžné, že banky vydávají vlastní cenné papíry, které dále prodávají klientům, kteří si souvisejících rizik nejsou vědomi.

Reakce italské vlády

Italská vláda zareagovala hned večer krizovým zasedáním, na němž se bude hledat řešení. Je možné, že se objeví nápodoba španělského modelu. Zdá se, že v Římě je připravena banka Intesa Sanpaolo k převzetí zdravých částí obou bank. Úvěry v selhání se převedou „ve špatnou banku“, což pak bude asi hradit daňový poplatník.

Ale i ECB je pod tlakem politického rozhodování. Ukazuje se, že jednala s těmito dvěma bankami jinak, než se světoznámou Monte dei Paschi. Všechny tři totiž dopadly v zátěžovém testu ECB špatně. Ale MPS dostala povolení k záchraně ze státních peněz. Ale u Veneto a Vicenza to nešlo, tam tomu bylo zabráněno. Byly totiž poslány do insolvence v pátek večer.

Tři poslední příklady bankrotu (Banco Popular, Vicenza, Veneto) a státní záchrana Monte dei Paschi ukazují, jak slabý je stále bankovní sektor v Evropě. I když se situace ve Španělsku podstatně zlepšila a Banco Popular lehce prošla zátěžovým testem – nakonec musela být zavřena a rychle prodána za jedno euro konkurentovi Santander. A další případy mohou následovat.

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Di Lo Scaligero – vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12184942

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.