Cristina Fernándezová povede do voleb novou koalici

Financial Times. Cristina Fernández de Kirchner, bývalá prezidentka Argentiny, potvrdila, že povede do říjnových zákonodárných voleb novou volební koalici. Prohloubí tím ovšem krizi opozičního peronistického hnutí.

Její politický comeback (FT uvádí charakteristiku „zuřivé populistky“…) poté, co po osmi letech přestala být prezidentkou, může rozštěpit opoziční hlasy, a tím vlastně pomoci současnému prezidentovi Macrimu. Peronisté půjdou do voleb rozděleni na tři různé síly.

Fernándezová založila koalici Občanské jednoty z části Peronistické strany a potvrdila, že bude kandidovat na senátorku v provincii Buenos Aires, tedy v nejdůležitějším volebním obvodu.

Tato bitva bude pro volby rozhodující, neboť tato provincie obsahuje 40% elektorátu a byla dlouho srdcem peronismu. Fernándezová bude stát proti ostatním dvěma peronistům, proti Florencio Randazzovi, který byl dříve ministrem vnitra, a peronistovi – disidentovi Sergio Massovi, který povede třetí skupinu. I ten sloužil pod Cristinou Fernándezovou. Právě silný výsledek Massy v této provincii zabránil Fernándezové, aby se v roce 2015 znovu pokoušela o prezidentský mandát.

Analytici se domnívají, že roztříštění peronistického hnutí, které dominovalo argentinskou politiku celých 70 let a před Macrim byli jeho zástupci u moci 14 let (pozn. manžel Cristiny de Fernándezové Nestor Kirchner), usnadní roli prezidentovi.

Ale v provincii je populární María Vidalová, která překvapivě v roce 2015 zvítězila a byla rozhodujícím faktorem Macriho vítězství. Vidalová je v Argentině druhou nejpopulárnější političkou, hned po papežovi.

Ale i tak je Fernándezová velice populární v nejchudších oblastech, které hlavní město obklopují, i když ve zbytku země se podle FT popularitě netěší.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.