Nový korunní princi Bin Salmán aneb saúdskoarabský hazard

Přečetli jsme: V Saúdské Arábii došlo k překvapivé změně v následnictví, když král Salmán jmenoval svým nástupcem svého syna Mohammada bin Salmána. Kdo je nový korunní princ země a proč jeho osoba vzbuzuje nervozitu nejen doma?

Sami Moubayed píše pro Asia Times o tom, že nový korunní princ je sice oblíbený u saúdské mládeže, ale je také považován za nevyzpytatelného a nepřístupného radám.

Stárnoucí král Saúdské Arábie šokoval nový dekretem, v němž svého synovce – korunního prince Mohammada bin Nayefa zbavil úřadu a místo toho dosadil svého syna, bin Salmána jako dědice saúdského trůnu.

Rozhodnutí spočívá na zákonu z roku 1994, které umožňuje stávajícímu vládci zvolit si nástupce, bez ohledu na věk. Důležité je, že všichni bratři krále jsou dosti staří, takže pokud by se postupně dostávali na trůn, po pár letech by se opět objevilo mocenské vakuum, které by zbrzdilo stabilitu a pokrok, čemuž chce očividně král za každou cenu zabránit.

Hrozí boj o moc?

Na povrchu by se mohlo zdát, že toto ukončí dlouhodobý zlověstný boj o moc v ropném království. Mezi dvě bratranci: bin Nayefem, 57 let a mladým 31letým bin Salmánem. Mluvilo se o tom za zavřeným dveřmi od té doby, kdy se úřadu ujal stárnoucí nemocný král Salmán. 81letý král chtěl, aby se jeho nástupcem stal jeho syn. Jenže tu byl bin Nayef, mocný ministr vnitra, který se zdál být oblíbencem USA.

Ani Američané, ani bin Nayef zatím proti dekretu neprotestovali. Je ovšem nejasné, jak dlouho bude bývalý korunní princi zticha. Zatím reagoval vstřícně a demonstroval loajalitu vůči bin Salmánovi. Dekret byl koneckonců podepsán Radou loajality, která může rozhodnout o dědicovi. Jsou zde děti zakladatele monarchie – a všichni se vidí jako více hodni trůnu než bin Salmán.

Nešťastní jsou strýci nového dědice, i jeho bratranci a jeho 11 bratrů, kteří byli všichni šokováni, že byli vyřazeni takovým způsobem. Toužili stát se králi, a pokud nedostanou nějaké významné místo mohou se proti dekretu vzepřít, možná ne dnes. V zemi zmítané vnitřními problémy a konkurujícími si ambicemi se může stát cokoliv, ale také nic. Bin Salmán kontroluje jak finance, tak i vojenská aparát, protože plní funkci ministra obrany. Bez toho jeho rivalové nemohou uchopit moc.

Nejmladší král v historii

Pokud se bin Salmán stane králem, pak bude nejmladší v historii země. Mladí mu fandí, protože koneckonců 50 % z nich je mladší 18 let a chtějí mít krále, který je blízko jejich věku a mluví jazykem jako oni – kdo uznává podnikatelství, pracovní místa, a kybernetiku.

Ale starší generace je ohromena. Pro ně je bin Salmán mladý, nezkušený, nadutý, např. ho viní z katastrofální války v Jemenu, která měla skončit během pár týdnů, jak se na začátku v březnu roku 2015 říkalo. A po dvou letech není konec války v dohledu, vojenské dobrodružství už stálo miliardy dolarů a zničilo reputaci království v arabském a islámském světě kvůli míře zkázy, která dopadla na jemenské civilisty. Už když se bin Salmán stal ministrem obrany v roce 2015, tak upozorňovali na to, že nemá žádné vojenské zkušenosti, aby takovouto citlivou kampaň mohl vést.

Byl jen asistentem svého otce, když byl ještě Salmán guvernérem rijádské provincie.

Bin Salmán se narodil v roce 1985, studoval právo na univerzitě krále Saúda. Rozmazlené dítě, kterému bylo vštěpováno, rozhodovat se dle libosti, bez konzultace – a to přesně udělal, když zahájil válku v Jemenu, ostentativně ignoroval zkušené členy rodiny i členy bezpečnostních služeb, ti všichni byli mnohem zkušenější než on. A také neposlouchal, když mu říkali, aby neposílal do Sýrie další zbraně. Varovali ho, že teroristé vrátí úder v samotné Saúdské Arábii a říkali, že tyto zbraně dostane do rukou Al-Kajdá a její pobočky v Sýrii.

Politický gambler?

Bin Salmánovi to bylo jedno – dokud si myslel, že se mu podaří přistřihnout křidýlka Iránu, zaútočit na Hizbaláh a svrhnout režim Bašára Asada. Ale po třech letech – nic z toho se nestalo. Irán je silnější než kdy dřív, stačí vzpomenout na Aleppo s ruskou pomocí. A on ho stále chce zničit, protože podle něj pro Saúdskou Arábii nebezpečnější než Izrael.

Za vedení bin Salmána ztratila ozbrojená opozice v Sýrie každé město, které měla pod kontrolou, takže se bilance zvrátila ve prospěch Teheránu, Moskvy a Damašku. A zcela nedávno rozpoutal zásadní konfrontaci s Katarem, ve snaze podrobit si maličkého na zemní plyn bohatého souseda. Mladý emír Kataru, Tamim bin Hamad, který je zhruba ve věku jako Salmán, už si stěžoval, že jeho politika je nevyzpytatelná a špatně naplánovaná. Saúdská Arábie se podle něj rozpadne, pokud by se skutečně dostal na trůn. Jeden německý agent podle The Independent popsal bin Salmána jako „politického gamblera, který destabilizuje arabský svět.“

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – By July 07, 2015 – https://www.dvidshub.net/image/2050904, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41634000

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.