Jean Luc Mélenchon je připraven vést odpor. V parlamentu i na ulicích

Přečetli jsme: Prezidentu Macronovi vzniká možná silná opozice v parlamentu, ale také v odborech a mezi veřejností. Do jejího čela se chce postavit bývalý kandidát na prezidenta z radikální levice Jean-Luc Mélenchon. Jaká bitva se dá očekávat?

Když levicový politik Jean Luc Mélenchon vstupoval do francouzského parlamentu, ukázal na evropskou vlajku a uvedl: tohle opravdu musíme snášet?

Mélenchon spolu se svou frakcí 17 nových poslanců zvolených za radikálně levicovou stranu  prohlásil, že je připraven bojovat proti Macronovi, jako opoziční poslanci ve službách lidu.

Bitva se bude odehrávat v parlamentu a jak Mélenchon také objasnil – i na ulicích, když to bude nutné.

Macron je bývalý investiční bankéř, silně proevropsky orientovaný. Chce uvolnit pracovní zákoník, tedy dovolit, aby firmy mohly snadněji propouštět i najímat lidi, vyjednávat si mzdu a pracovní dobu se zaměstnanci, a ne s odbory. Plánuje zrychlený legislativní proces pomocí dekretů, což francouzské odbory vidí jako „zničení sociálního dialogu a konzultací.“ Macron také slíbil, že sníží veřejné výdaje o 60 mld. euro a propustí 120 000 pracovníků veřejného sektoru.

„Velice nebezpečný“ Mélenchon

Ale Mélenchon se bez boje nevzdá, píše dále Guardian.

Jeho strana má sice jen 17 míst z celkových 577 v Národním shromáždění. Je to ovšem jednotná stran, na rozdíl od Republikánů, kteří mají 112 křesel, ale rozpadají se, nebo Socialisté, které dopadly katastrofálně a mají jen 29 křesel, zatímco v roce 2012 jich měli 295.

I politologové se domnívají, že Macron bude čelit opozici, možná ne tolik v parlamentu, ale na ulicích. Někteří popisují situaci i jako „potenciálně výbušnou“ s tím, že opozice se bude projevovat mimo parlament. Důležité bude, zda se jejich postoje odrazí ve veřejném míněním, nebo zda už je v pracující třídě apatie a naopak dost trpělivosti u horních tříd.

Pierre Gattaz, který vede francouzskou podnikatelskou organizací Medef, absolutně odmítá představu, že by snad Mélenchon mohl být důvěryhodnou opozicí vůči Macronovi. Tvrdí, že Mélenchonovy sympatie pro Castra a Cháveze znamenají, že jeho ideje jsou „velice nebezpečné.“

Gattaz přiznává, že Mélenchon má řečnický talent, ale podle něj by jeho představy vedly ke zruinování Francie. Nikdy prý také nepředstavil žádný nápad, jak vytvořit pracovní místa. Gattaz přímo uvádí, že by si měl Mélenchon založit vlastní firmu a vytvořit pracovní místa a pak může povídat. Gattaz také zmínil, že podle jeho názoru nejdou „Macronovy reformy dost daleko.“ Pokud se ale nepovedou, pak v roce 2022 bude ve druhém kole Le Penová a Mélenchon.

Bitva v parlamentu vzhledem k nízkému počtu hlasů nedává moc smysl, na ulici jen tehdy, když se připojí odbory a veřejné mínění.

Mélenchon se domnívá, že jeho nejlepším spojencem je 57 % voličů, kteří nešli k volbám. Je to podle něj energie, která je k dispozici, pokud budou vědět, jak ji pro boj využít.

Texty zveřejnění v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.