Merkelová: bojovný projev proti Trumpovi bez rukaviček

Financial Times. Angela Merkelová se zavázala bojovat na nadcházejícím summitu G20 za volný obchod, mezinárodní spolupráci a Pařížskou klimatickou dohodu. V německém parlamentu pronesla bojovný projev, v němž také slíbila posílit EU, úzce spolupracovat s Francií.

Později svůj slovník trochu zmírnila tím, že bude i s USA „hledat společná řešení.“

V Bundestagu uvedla, že kdokoliv si myslí, že problémy tohoto světa mohou být řešeny protekcionismem a izolací, má mylné představy. Zdůraznila také, že rozdíly mezi Německem a USA jsou jasné a že je nebude zamlžovat. Prý také výzvy naší doby mohou být řešení jen globálně, patří mezi ně terorismus, klimatická změna a migrace.

Zdůraznila také, že bude za Pařížskou dohodu bojovat. Dohoda je podle ní neodvolatelná a není možné o ní vyjednávat. Klimatická změna je prý „existenciální hrozba“, jak uvedla.

Dodala, že nelze čekat, že poslední osoba na světě bude přesvědčena vědeckými zjištěními.

Merkelová také podpořila Macronovy návrhy, zejména reformy k posílení eurozóny. Ovšem neopomněla dodat, že musí jít o vyvážený poměr rizik a odpovědnosti. Nadále se držela svého přístup k Brexitu, tedy podceňování jeho významu pro zbytek EU. Podle ní je hlavní vytvářet hlavní budoucnost EU, bez ohledu na Brexit.

Udržet jednotnou G20 ale bude těžké, protože už premiérka Mayová se nemohla zdržet na berlínské tiskové konferenci, protože se musela zúčastnit domácího hlasování. Dále se také ukázalo, že Německo odmítlo žádost tureckého prezidenta Erdogana, aby mohl promluvit na akci v Hamburgu. Němci si nepřejí žádné další náklady k již tak značným bezpečnostním opatřením. Kvůli summitu G20 se plánuje až 30 demonstrací.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.