Ruská Rosněfť cílí na čínský trh s plynem. Pro začátek má kontrakt na 1,1 miliardy dolarů

Reuters. Největší ropný producent Rosněfť sdělil ve čtvrtek, že cílí na čínský trh s plynem poté, co se mu podařilo uzavřít dohodu na prodej celkem 1,1 miliard dolarů pro jeho subdodavatele VChNG pro Pekingský plyn.

Dohoda byla součástí politiky, kterou podpořil prezident Vladimir Putin ve snaze o to upevnit bližší ekonomické a politické vazby na Čínu v době krize vztahů se Západem.

Státem vlastněná korporace Rosněfť doufá v tom, že se jí podaří proniknout na čínský domácí trh s plynem a získat další dohody. Vedle toho viceprezidentka Rosněfti Vlada Rusakovová řekla, že společnost chce postavit v Rusku závod na produkci zkapalněného plynu v podobě LNG. Na výstavě se měla podle dřívějších plánů podílet americká společnost Exxon, ale podle vyjádřené Rusakovové sice z těchto plánů zcela nesešlo, ale Rosněfť  by mohl postupovat i sám, což odráží jeho ambice v Asii.

Igor Sečin, který společnosti šéfuje, sdělil, že se Rusko chce stát v následujícím desetiletí třetím největším producentem plynu na světě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.