V Japonsku je rekordní nedostatek pracovních sil

Financial Times. Poptávka po pracovnících roste, ale inflace nikoliv, informovaly Financial Times o stavu pracovního trhu v Japonsku.

Volná pracovní místa a žadatelé o práci – tento poměr dosáhl v Japonsku rekordu za posledních 43 let. Začíná být stále větší problém obsadit volná pracovní místa ve zmenšující se a stárnoucí populaci. Japonská ekonomika se sice zotavuje, ale není zde tlak na ceny, takže centrální banka Japonska bude mít problém s naplněním cíle inflace 2 %.

Centrální bance se nepodařilo zvýšit inflační očekávání a nyní uvidí, jestli skutečně napětí na trhu práce povede k vyšším mzdám a cenám.  Na Japonském trhu práce dochází ke značné transformaci, podle vývoje už bude brzy pracovní místo pro každého žadatele o práci. Japonský pracovní trh přitom v minulých letech trpěl nárůstem prekarizace, dočasných úvazků apod.

Nárůst řádných úvazků tedy znamená, že firmy reagují na nedostatek pracovníků právě tím, že ustupují od nejistých úvazků. Znamená to ale také, že tím ale nenavyšují mzdy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.