Labouristická strana je roztříštěná kvůli Brexitu

Zpráva dne: Brexit se stává v britské Labouristické straně problémem, který stranu rozděluje, a to včetně postojů jejího lídra Jeremy Corbyna.

Konzervativní list Telegraph se věnuje situaci v Labour party – jednou ze štěpících linií je postoj k Brexitu.

Jeremy Corbyn čelil velice rozdělené Labour party, protože ti poslanci, kteří hlasovali pro „zůstat v EU“ ho upozornili na to, že jeho pozici k Brexitu nemohou podpořit, neboť jejich voliči ji nepodporují.

Pozice lídra strany je vnímána jako tvrdá, ale tito poslanci uvádějí, že pro ni nemohou hlasovat. Telegraph upozorňuje, že se jedná o propast, kterou bude třeba v nadcházejících týdnech překonat – nejen ve svých řadách poslanců, ale i v elektorátu.

Je to pokračování rebelie 49 labouristických poslanců ohledně dodatku, který vládu vyzýval, aby udržela přístup na jednotný trh i po Brexitu. To oslabilo Corbynovu schopnost oponovat plánům Theresy Mayové. Tato organizovaná skupina poslanců „zůstat v EU“ dostala i dopisy od liberálních demokratů, aby zmírnila odchod Británie z EU. Varovali před frustrací a chtěli zafungovat jako stopka proti odchodu z jednotného trhu. Jenže to nutně vede ke kolizi s Corbynem, který řekl, že by Spojené království mělo jednotný trh opustit.

Je tedy jasné, zdůrazňuje Telegraph, že v řadách poslanců za Labour jsou tací, kteří nesouhlasí (a jejich voliči nesouhlasí) s oficiální linií strany.

Tento týden Corbyn vyhodil tři členy své stínové vlády poté, co právě 49 poslanců spustilo rebelii a hlasovalo pro dodatek poslance, který podporuje „zůstat.“ Učinili tak proto, že se prý obávali, že nové volby mohou být velice brzy a byli by u svých voličů, kteří jsou proti Brexitu, nevolitelní.

Oficiální stanovisko strany je jasné: odejít jak z vnitřního trhu, tak i z celní unie. Corbyn ale těm, kteří nepodporují tvrdý Brexit, nenaslouchá. Jenže tato pozice, soft Brexitu, je těžko udržitelná, protože pak by Spojené království muselo také zajistit svobodu pohybu pro občany EU.

Corbyn je dlouhodobě vůči EU skeptický a byl v minulosti kritizován za to, že v kampani minulého roku neudělal pro setrvání země v EU více.

Dodatek je ve straně kritizován s tím, že poslanci, kteří ho předložili „vyvolali zklamání“ a takovýto krok je považován za škodlivý, když je celá strana nadšená tím, že výsledky voleb dopadly pro stranu nad očekávání.

Telegraph také přinesl tabulku srovnání postojů mezi tvrdým a měkkým Brexitem:

Tvrdý Brexit:

  • Nezávislé obchodní dohody
  • Ztratit plný přístup na jednotný vnitřní trh
  • Plná kontrola nad imigrací z EU
  • Nová pravidla pro vnitřní území Spojeného království
  • Návrat k pravidlům Světové obchodní organizace

 

Měkký, Soft Brexit:

  • Zůstat co nejblíže současnému uspořádání s EU
  • Britské exporty bez hraniční kontroly
  • Akceptování čtyř svobod: pohybu kapitálu, osob, zboží a služeb
  • Volný přístup občanů EU k tomu, aby ve Spojeném království mohli pracovat a žít
  • Členství v Evropské ekonomické zóně

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.