Katarské „ne“ ultimátu Saúdů

Bloomberg. Katar je připravený na následky odmítnutí saúdských požadavků. Malá země v Perském zálivu se ocitá pod leteckou blokádou Saúdské Arábie a jejich spojenců. Katarský ministr zahraničí Mohamed Al Thani přitom řekl  už v sobotu, že země požadavkům neustoupí. Katarské akcie v reakci na to hned padly dolů.

„Na naší straně není strach. Jsme připraveni čelit důsledkům.“ Jak dodal: „Je tu mezinárodní právo, které by mělo být respektováno a nikoliv porušováno.“

Al Thani dále sdělil, že jeho země je připravená na jednání za stolem, ale ultimátum, jenž země dostala 23. června ve třinácti bodech, odmítl.

Saúdská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Egypt zpřetrhaly obchodní spojnice se zemí zhruba před měsícem a zemi tak fakticky izolovaly. Důvodem jsou především katarské vztahy s Íránem a jeho podpora islamistických skupin v regionu Blízkého východu.

Al Thani už na oplátku obvinil právě země, které Katar blokují z podpory skupin a osob, které jsou obviněné z terorismu. Ministr řekl, že problémy s terorismem mají blokující země ve větší míře než Katar: „Co se týče zemí, které obviňují Katar z financování terorismu, tak ty mají stejné problémy jako Katar, jsou dokonce na horních místech seznamu.“

V reakci na ultimátum Kataru americký ministr zahraničí Rex Tillerson řekl, že vidí jako velmi těžké, aby Katar takové požadavky přijmul a požádal koalici, aby seznam stáhla. Naopak ministr zahraničí Saúdské Arábie Adel al-Jubeir řekl, že se o  těchto požadavcích nevyjednává.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.