Polsko vrací úder Macronovu supermarketu

Financial Times. Polský ministr financí se pustil do prezidenta Francie E. Macrona a jeho výroku o tom, že země střední a východní Evropy zacházejí s EU jako se „supermarketem.“, informovaly Financial Times.

Premiérka Beata Szydlo obvinila francouzského prezidenta z nepřátelského postoje. Morawiecki dále Macronův výpad okomentoval: „Když prezident Macron říká, že nechce, aby EU byla jako supermarket, tak s ním na 100 % souhlasím. Já bych taky nechtěl, aby francouzské banky, francouzské supermarkety mohly vykonávat u nás své ekonomické aktivity bez bariér, zatímco naši řidiči, stavbaři a konzultantské a IT firmy musely být podrobeny restrikcím a dalším povinnostem. Je pravda, že v Paříži či Amsterdamu je mnoho polských řidičů. Ale na ulicích Krakova, Koszalinu či Suwalki je zase mnoho francouzských supermarketů, holandských bank či německých médií. Můžeme si to prohodit – ale to nevím, jestli byste chtěli.“

Vlády EU, tak popisují situaci Financial Times, jsou rozděleny na ose západ-východ kvůli řadě témat, od kvót na uprchlíky až po podmínky, za nichž mohou pracovníci dočasně pracovat v jiné zemi.

Na sjezdu strany Právo a spravedlnost hovořil tak Jaroslaw Kaczynski, předseda strany a nejvlivnější osoba polské politiky. K redistribuci uprchlíků uvedl: „Nikdo nám nebude vnucovat sociální katastrofu, protože dostáváme fondy od EU. Všichni víte, že hovořím o tom, že imigranti proudí do Evropy a že se jedná o jejich povinné relokaci. Podle původní dohody, kterou akceptovala dřívější premiérka Kopaczová, bychom tu už měli 7 000 lidí. My jsme země odkud uprchlíci proudí, nevykořisťovali, nevyužívali jsme jejich pracovní sílu a nezveme je do Evropy. Jak už jsem k tomu řekl v roce 2015, jsme připraveni se zúčastnit v programu EU pro uprchlíky, jenom tady nechceme mít problémy, které jsme nezpůsobili.“

Opozice Občanské platformy ovšem Právo a spravedlnost obvinila, že prý vyvolává „protievropskou hysterii.“ Polsko je prý tímto postupem v Evropě k smíchu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.