Trump chce „uvolnit“ obrovské surovinové bohatství USA

Bloomberg. Jeho politika jde opačným směrem než ochrana klimat a začíná nabízet americké energetické exporty, píše Bloomberg.

Prezident Trump se distancuje od obamovské politiky, která nechtěla financovat uhelné elektrárny v zahraničí. Trumpův směr není boj proti klimatické změně, ale směr k „americké energetické dominanci“, uvádí Bloomberg.

Trump uvedl, že USA jsou na začátku skutečné energetické revoluce. Zdůraznil, že USA jsou hlavní producent ropy a největší producent zemního plynu. Máme mnohem víc, než jsme si kdy mysleli, že je možné. Teď jedeme.

Trump chce podpořit energetické exporty, které podle něj povedou k milionům pracovních míst. Také to znamená, že USA nebudou závislí na zahraniční ropě a mohou se stát čistým exportérem energie.

„Hlavní konkurenční výhoda USA,“ uvedl Gary Cohn, „ekonomický poradce Trumpa, „jsou nízké ceny energií. Už nejsme obětí toho, že musíme dovážet uhlovodíky, ropu.“

V Bílém domě se totiž odehrál tzv. Týden energetiky. Trump proto nejen zdůraznil obrat od Obamy, ale také snížení regulace a podporu pro domácí producenty fosilních paliv. To prý pomůže americké ekonomice a pomůže i americké zahraniční politice.

Kromě uvedených kroků Trump také oznámil kompletní revizi politiky jádra, což by mělo vyřešit problémy sektoru, ať se již týkají nakládání s radioaktivním odpadem, či konkurence vůči nízko-nákladovému zemnímu plynu, či větrné energetice. Dále prezident pohovořil o nových dohodách směřovaných k vývozu amerického zkapalnělého zemního plynu na asijské trhy, např. do Jižní Koreje.

Také uvedl jako příklad vývoz uhlí na Ukrajinu, kde elektrárny mají potíže s uhlím, které se nachází na území konfliktu. Trump uvedl, že exporty uhlí na Ukrajinu zajistí bezpečnost spojenců a vytvoří důvěru v USA.

I viceprezident Mike Pence potvrdil, že těžba uhlí znovu oživuje.  Navíc také vláda připravuje nový plán pro prodej ropy a zemního plynu vytěženého z vodu Atlantiku a Arktidy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.