Francie a Německo se dohodli, jak pomoci Itálii s migrací. V plánu je rychlejší umístění migrantů po EU

Bloomberg. Ministři vnitra Francie a Německa se dohodli na nových krocích, které by měly pomoci Itálii se srovnat s nárůstem imigrace. Opatření mají zahrnout podporu libyjské pobřežní stráži, ochrana jižní hranice Libye a také urychlení relokace migrantů na základě dohody EU. Jinak řečeno, má dojít k urychlení umisťování migrantů do členských zemí EU.

Ministři spolu s eurokomisařem pro migraci Avramopoulosem vyjádřili silnou solidaritu s Itálii ve svém společném vyjádření. Došlo také k dohodě o další koordinaci spolupráce s nevládními organizacemi ohledně pomoci ve Středomoří.

Návrhy se budou diskutovat s evropskými partnery na zasedání ministrů vnitra EU v Talinnu mezi 6. až 7. červencem.

Italský premiér Paolo Gentiloni řekl v pondělí, že doufá v rychlý pokrok v této otázce a jeho vláda opětovně žádala EU o pomoc Itálii s další vlnou migrantů. Jak řekl, „je to nutné pro Itálii vyhnout se toku, který se stává neudržitelným, způsobuje nepřátelské reakce uvnitř naší sociální tkáně“.

Podle italských statistik přišlo do Itálie od ledna do červa celkem 83 360 migrantů, což je o něco více než minulý rok, kdy se jednalo o 70 222 lidí. Italská vláda už mluvila o tom, že bude na současnou vlnu reagovat uzavřením svých přístavů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.