Macron chce postavit poslance „do latě“ kvůli reformám

Financial Times. Zákonodárci musí přijmout závazek změny, informují FT o vývoji ve Francii po dvojích volbách.

Francouzský prezident Emmanuel Macron slibuje dalekosáhlé reformy, např. snížení počtu poslanců a více proporční zastoupení, pokud bude nutné i využití referenda k prosazení těchto kroků. Macron ve svém projevu k oběma komorám parlamentu hovořil o ústavních změnách, včetně změny volebního systému tak, aby mohly být zastoupeny i malé strany.

Prezident také uvedl, že chce urychlit zákonodárný proces, zkrácením procedur a zjednodušením volebního postup. Vyzval poslance, aby „provedli transformaci“ francouzské ekonomiky. Prý Francouzi požadují hlubokou transformaci. Uvedl také, že trvá výjimečný stav, který skončí na podzim přijetím nového protiteroristického zákona, který posílí policejní pravomoci.

Macron chce, jak uvádí FT, využít svého vítězství i v parlamentních volbách k rychlému nástupu reforem. Jeho 90minutový projev symbolizoval silný úřad a svým způsobem měl připomenout projev prezidenta USA. Levicová opozice už zareagovala s tím, že prezident má pompézní sklony.

Macron chce snížit počet poslanců o třetinu a povolit „částečně poměrné zastoupení.“ Takovýto krok by mohl být ku prospěchu např. Národní fronty. Buď prý půjde návrh ke Kongresu, nebo je dostanou voliči ke schválení v referendu. Macron se domnívají, že jeho předchůdci úřad prezidenta poškodili, ať už hyperaktivní Sarkozy, či velice obyčejný Hollande.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.